Ses analizi ile COVID-19 tanısı konabilir mi?

TÜBİTAK tarafından desteklenen, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde yürütülen araştırma projesinden elde edilen sonuca göre temassız olarak bilgisayar destekli ses analizi ile Covid-19 tanısı konulabiliyor. Araştırma Covid-19 tanısı alan hastaların ses karakterlerinde değişiklik olduğunu ortaya koydu.

SAĞLIK 14.02.2021, 14:15 14.02.2021, 14:25 Admin
Ses analizi ile COVID-19 tanısı konabilir mi?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yahya Ayhan Acar’ın yürüttüğü araştırma projesinde bilgisayar destekli ses analizi ile Covid-19 tanısı konulabileceğini gösterdi. Projede Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitelerinden araştırmacı ve danışmanların da yer aldığını belirten Acar, sistemin günlük uygulamada kullanımı için daha geniş çaplı araştırmalar ve yasal izin alınma süreçlerinin başlatıldığını ifade etti.

ABD’de simülasyon eğitiminde dijtal teknolojilerin geliştirilmesi alanında çalışmalar yapan ve proje hakkında açıklamada bulunan Doç. Dr. Yahya Ayhan Acar, “Pandeminin başlangıç döneminde Covid-19 tanısı alan hastaların ses karakterinde değişiklik olduğunu gözlemledik ve araştırma projemizi tasarladık. TÜBİTAK’ın desteklediği projemiz bu alanda hastalar üzerinde ileriye dönük olarak yapılan dünyadaki ilk klinik çalışmalardan” dedi.

TELE-SAĞLIK UYGULAMALARINDA YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR: TELEHEKİM

Acar, sözlerine şöyle devam etti: “Projenin diğer basamağı ile ilgili çalışmamızda ise pandemi sürecinde mobil uygulama üzerinden online diyetisyen ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin verilebildiği ve hasta memnuniyetinin yüz yüze görüşme kadar etkin olduğu sonuçlarını elde ettik. Tele-sağlık uygulamaları gelecekte günlük tıp pratiğinde önemli bir yere sahip olacaktır. Ülkemiz bu hizmetlerin sunulmasında kendi yazılımlarını ve cihazlarını kullanarak önemli bir fırsat yakalayabilir” dedi.

Araştırma projesinde ses analizi dışında tamamen yerli kaynaklar ile üretilen “telehekim” isimli mobil uygulama üzerinden online diyetisyen ve psikolojik danışma hizmetlerinin de verilebildiği ve online görüşmelerin de en az yüz yüze görüşmeler kadar etkin olabileceği görüldü.

Kaynak: Habertürk Sağlık / Ceyda ERENOĞLU

Yorumlar (0)