Ekranda geçirilen uzun süre çocuklarda dijital göz yorgunluğuna neden oluyor

Prof. Dr. Yelda Özkurt, Covid 19 salgını nedeniyle çocukların dijital ekranlar karşısında geçirdikleri ortalama sürenin arttığını belirtti. Bu, göz kuruluğu, dijital göz yorgunluğu, baş ağrısı ve bulanık görme gibi şikayetlere yol açıyor.

SAĞLIK 10.05.2021, 11:20 10.05.2021, 11:33
Ekranda geçirilen uzun süre çocuklarda dijital göz yorgunluğuna neden oluyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yelda Özkurt, Türkiye'de toplam Covid 19 vakalarının yüzde 5'inden azının 15 yaş altı çocuklardan oluştuğunu, 5 yaş altı çocukların oranının yüzde 2 civarında olduğunu, hastalığın sıklıkla asemptomatik seyrettiğini belirtti.

COVİD 19 GÖZLERDE DE TUTUNABİLİYOR

Covid-19 yalnızca solunum sisteminde değil gözlerde de tutunabiliyor. Hatta ilk bulguların gözde ortaya çıktığını aktaran Özkurt, çocuklarda da göz kapaklarının iç kısmını ve göz küresini kaplayan zarın iltihaplanmasıyla gözlerde sulanma, kızarıklık, şişme, çapaklanma gibi bulgularla seyreden akut konjonktivitin, klinik tabloya eşlik edebildiğini belirtti.

Özkurt, dış ortam ile sürekli temas halinde olan ellerin gözlere sürüldüğünde ise Covid-19'a zemin hazırlanmış olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Yapılan çalışmalar Covid-19 virüsünün göz sıvılarında bulunabileceğini göstermiştir. Konjonktivaya virüsün havadan damlacık yoluyla veya elden göze direkt temasla bulaştığı düşünülmektedir. Bulaşma riskini önlemek için en az ağız ve burun kadar gözlerin korunması da önemlidir. Bu nedenle el göz temasının azaltılması ve genel hijyen kurallarına titizlikle uyulması gerekmektedir. Covid-19'un göz tutulumu ve bulguları her ne kadar nadir olsa da solunum problemi ve ateşi olan hastalarda gözde kızarıklık, batma, yanma, çapaklanma olması göz tutulumunu mutlaka akla getirmelidir. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi, ellerin göze temas etmesi ve daha sonra başka insanlara ve yüzeylere teması esnasında bulaşabileceği akılda tutulmalıdır."

EKRANDA GEÇİRİLEN SÜRE ÇOCUKLARDA DİJİTAL GÖZ YORGUNLUĞUNA NEDEN OLUYOR

Prof. Dr. Özkurt, "Covid 19 nedeniyle okulların kapanması ve sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı çocukların tablet, bilgisayar ve telefon gibi dijital ekranlar karşısında geçirdikleri ortalama süre tüm dünyada ve ülkemizde arttı. Bu durumdan ötürü uzun süre dijital ekrana bakan çocuklarda göz kuruluğu, dijital göz yorgunluğu, baş ağrısı ve bulanık görme gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Çünkü ekrana bakarken çocuklar normalin sadece üçte biri kadar göz kırparlar ve bu göz kırpmaları sadece kısmi kapak kapanmalarıdır. Bu yüzden ekran karşısında sık ve istemli olarak gözlerin kırpılması, gerek dijital göz yorgunluğu gerek, göz kuruluğuna bağlı semptomlarda belirgin bir fayda sağlayacaktır" dedi.

ÇOCUKLARDA MİYOP GÖRÜLME SIKLIĞI ARTTI

Prof. Dr. Özkurt, geçen yıl Çin'de 6-8 yaş grubundaki yaklaşık 125 bin çocuğun son 5 yıldaki göz kırpma kusuru ölçümlerine dayanarak yapılan bir çalışmada, miyop görülme sıklığının önceki yıllara göre 6 yaşındaki çocuklarda 3 kat, 7 yaşındaki çocuklarda 2 kat, 8 yaşındaki çocuklarda 1,4 kat arttığının belirlendiğini aktardı.

SAAT 18:00'DEN SONRA MAVİ IŞIĞI KAPATMAK YA DA GECE MODUNA ALMAK GEREKEBİLİR

Bu nedenle yakın zamanda göz muayenesi olmamış olan tüm çocukların göz muayenesi yapılarak mevcut kırılma kusurlarının düzeltilmesi gerektiğini dile getiren Özkurt, "Ayrıca ekranlardan yayılan mavi ışığa uzun süre maruziyet uykusuzluk, iştahsızlık ve depresyona neden olması nedeniyle özellikle saat 18.00'den sonra ekranlardan yayılan mavi ışığı kapatmak veya gece moduna almak yerinde bir yaklaşım olacaktır." ifadelerini kullandı. Özkurt, çocuklarda özellikle el göz temasının azaltılması ve genel hijyen kurallarına titizlikle uyulması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)