Covid hastalarında kalp hasarı görülüyor

Yeni bir araştırmaya göre Londra’daki altı hastanede yatan bir grup Covid 19 hastasının yarısından fazlasında kalp hasarı bulundu.

SAĞLIK 27.02.2021, 18:50
Covid hastalarında kalp hasarı görülüyor

Araştırmaya, Londra'daki altı hastanede şiddetli Covid 19 tedavisi gören 148 hasta dahil edildi. Hastaların tümünde, kalp kasının yaralanması durumunda kana salınan ‘troponin’ adlı protein seviyesinin yükseldiği görüldü.

VÜCUT, ENFEKSİYONA ABARTILI BİR BAĞIŞIKLIK TEPKİSİ OLUŞTURUYOR

Araştırmacılar, hastanede yatan birçok Covid 19 hastasının, kritik derecede hasta olduklarında troponin seviyelerinin yükseldiğini ve vücudun enfeksiyona abartılı bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu belirtti.

Taburcu olduktan en az bir ay sonra hastaların kalplerinin MR taramaları yapıldı. Sonuçlar, hastaların yüzde 54'ünün kalplerinde hasar olduğunu gösterdi. Bu hasarlar, kalp kasının iltihaplanması, kalp dokusunda yara izi veya kalbe sınırlı kan akması şeklinde görüldü. Araştırmadan elde edilen diğer bulgulara göre, bazı hastalarda üç hasar türünün kombinasyonuna sahip olduğunu görüldü.

DAHA ÖNCEDEN ÇEŞİTLİ HASTALIKLARI OLANLAR COVİD’İ DAHA ŞİDDETLİ GEÇİRİYOR

Bulguların aktarıldığı rapor 18 Şubat'ta European Heart Journal'da yayınlandı. Çalışmanın yazarlarından University College London'da Kardiyoloji Profesörü Marianna Fontana, "Yükseltilmiş troponin seviyeleri, Covid 19 hastalarında daha kötü sonuçlar verir. Şiddetli Covid 19 hastalığı olan hastalarda, genellikle diyabet, yüksek kan basıncı ve obezite gibi önceden var olan kalp ile ilgili sağlık sorunları vardır" dedi.

Prof. Dr. Fontana sözlerine şöyle devam etti: "Şiddetli Covid 19 enfeksiyonu sırasında kalp de doğrudan etkilenebilir. Kalbin nasıl hasar görebileceğini seçmek zordur, ancak kalbin MR taramaları, daha doğru teşhisler koymamızı sağlayabilir ve tedavileri daha etkili bir şekilde uygulayabiliriz" dedi.

HASTALARIN ÜÇTE BİRİ YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE VENTİLATÖR KULLANIYOR

Hastalardaki kalp hasarının bir kısmı, Covid 19’a yakalanmadan daha önce oluşmuş olabilir.  Ancak Prof. Dr. Fontana, MR taramalarında bazı hasarların yeni olduğunun ortaya çıktığını ve muhtemelen bunun sebebinin Covid 19 olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)