Sosyal medyadaki beğeniler, farelerin ödül arayışına benziyor

Sosyal medya platformlarında 'beğeni' almak için çabalayanların davranış biçimlerinin, yemek peşinde koşan laboratuvar farelerine benzediği tespit edildi.

BİLİM 27.02.2021, 15:40 Admin
Sosyal medyadaki beğeniler, farelerin ödül arayışına benziyor

New York, Amsterdam, Boston ve Zürih üniversiteleri ile İsveç Karolinska Enstitüsü'nden bilim insanları, 2020 yılında 4 bin sosyal medya kullanıcısının davranışlarını inceledi. Beğeni almak için uğraşan sosyal medya kullanıcılarının bu davranışı, laboratuvar farelerinin ödül davranışına benziyor.

OLUMLU GERİ BİLDİRİM ALANLAR DAHA ÇOK PAYLAŞIM YAPIYOR

Araştırmacılar, bir milyondan fazla sosyal medya iletisini gözlemleyerek, kullanıcılarının aldıkları 'beğeni' sayısı ile yeni ileti paylaşma sıklığını karşılaştırdı. Buna göre, olumlu geri bildirim alanların daha çok paylaşımda bulunduğu, daha az beğeni alanların ise paylaşım sayısında düşüş tespit edildi.

Araştırma kapsamında bazı deneklerden Instagram'a benzeyen bir platformda paylaşım yapmaları da istendi. Bu deneye katılanlar, sosyal medyada tespit edilen davranış biçiminin benzerini sergiledi. Paylaşımları daha fazla beğeni alan denekler, çok daha sık ileti yayınladı. Gönderilerine daha az olumlu bildirim alanlar ise yeni paylaşım sayısını azalttı.

ÖDÜLLE GÜDÜLENME DAVRANIŞI FARELERDE VE İNSANLARDA BİRBİRİNE BENZER SEYREDİYOR

Araştırmacılar, sosyal medya kullanıcılarının bu davranışlarının, eylemlerin ödüllerle güdülenebileceği tezini doğrular nitelikte olduğunu belirtiyor. Bilim insanları, söz konusu davranış örüntüsü ile çıkışında yiyecek bulunan bir labirentten daha hızlı kurtulmayı başaran farelerin davranışı arasında benzerlik olduğuna işaret ediyor.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞIYLA MÜCADELE İÇİN DE ÖNEMLİ BULGULAR ELDE EDİLDİ

New York ve Amsterdam Üniversitelerinde görev yapan ve aynı zamanda araştırma ekibinde yer alan David Amodio, "Elde edilen sonuç, sosyal medya katılımının ödüllü öğrenmenin türler arası temel ilkeleri takip ettiğini ortaya koyuyor" dedi. Araştırma, sosyal medya bağımlılığına karşı mücadelede önemli bulgular sunuyor.

Yorumlar (0)