Covid 19’un astım hastaları için ölümcül olmadığı açıklandı

Pandemi sürecinde astım hastaları, solunum rahatsızlıklarının Covid 19'dan dolayı ciddi şekilde hastalık veya ölüm riskini artırabileceğinden endişe duyuyorlar. Yeni araştırma bulguları sonucunda ise riskin artmadığı açıklandı.

SAĞLIK 25.02.2021, 14:10
Covid 19’un astım hastaları için ölümcül olmadığı açıklandı

57 ayrı araştırmadan toplanan bulgular, toplamda 587.000’den fazla kişiden elde edilen verileri kapsıyor. Bilim insanları elde ettikleri verilerin analizinde Covid 19’lu kişilerde astım oranının genel popülasyondaki oranlarla benzer olduğu keşfetti. Astımı olan kişilerin Covid 19'a yakalanma olasılığının yüzde 14 daha düşük olduğu belirlendi. Buna bağlı olarak hastalık nedeniyle hastaneye kaldırılma olasılığı çok daha düşük.

ASTIM HASTALARI İÇİN COVİD 19’A YAKALANMA RİSKİ HERKESLE AYNI

Çalışma yakın zamanda Journal of Asthma'da çevrimiçi olarak yayınlandı. Avustralya’da New South Wales'teki George Institute for Global Health enstitüsündeki araştırmacılar, Covid 19’dan ölüm riskinin, astımı olan ve olmayan kişiler için aynı olduğunu açıkladı.

Çalışmanın yazarlarından Christine Jenkins, “Astımlı kişilerde Covid 19 risklerinin neden daha yüksek olmadığı henüz net değil, ancak olası bir açıklama şu ki astım tedavileri koronavirüsün akciğerlere inmesini engelleyebilir” dedi.

Jenkins, "Astımın Covid-19 üzerindeki etkisine ilişkin ilk belirsizlik, hastalar ve bakıcılar arasında anksiyeteye sebep olmuş olabilir, bu da onların enfeksiyonu önleme konusunda daha dikkatli olmalarına yol açmış olabilir" diye ekledi.

Jenkins, enstitünün haber bülteninde yaptığı açıklamada, "Virüsün bağlandığı akciğerlerdeki kimyasal reseptörler, belirli bir astım tipine sahip kişilerde daha pasiftir. Bazı çalışmalar, yaygın olarak astımı tedavi etmek için kullanılan solunan kortikosteroidlerin aktivitelerini daha da azaltabileceğini öne sürmektedir" dedi.

VİRÜSÜN ASTIMI OLANLARI NASIL ETKİLEDİĞİNE DAİR DAHA DETAYLI ARAŞTIRMAYA İHTİYAÇ VAR

Günümüzde erişilen bulgular astım hastaları için risk faktörünün diğer herkesle aynı olduğunu açıklasa da, çalışmanın baş yazarı Anthony Sunjaya'ya göre araştırmacıların ve doktorların daha fazla öğrenmesi ve araştırmaları sürdürmesi gerekiyor. Sunjaya, "Astımlı kişilerin, astımı olmayanlara kıyasla Covid 19 enfeksiyonu riskinin daha yüksek olmadığını ve benzer sonuçlara sahip olduğunu göstermiş olsak da, virüsün astımı olanları nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var" dedi.

Yorumlar (0)