Covid 19'u atlatanlarda diyabet görülebilir

Koronavirüsten en çok etkilenenler gruplar arasında diyabet hastaları da bulunuyor. Doç. Dr. Mazhar Müslüm Tuna “koronavirüsten sonra diyabet sıklığının arttığı yolunda gözlemler mevcut” dedi.

SAĞLIK 02.03.2021, 13:00 02.03.2021, 13:19
Covid 19'u atlatanlarda diyabet görülebilir

Pandemi mücadelesi ile geçen bir yılın ardından koronavirüs ve diyabet ilişkisi konusunda birtakım veriler elde edildi. Koronavirüsün ortaya çıkışından bugüne bilim insanları özellikle bazı gruptaki kişilerin hastalığı daha ağır geçirdiğine dikkat çekiyor.

Toplum arasındaki yaygın kullanımı ile “şeker hastalığı” yani diyabet hastaları da bu risk grubuna dahil. Diyabeti olanlar süreci daha ağır geçirebiliyor bir taraftan da gizli diyabeti olanların farkında olmadan taşıdıkları riskler söz konusu.

HASTALIĞI ATLATANLARDA DİYABET GELİŞEBİLİYOR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mazhar Müslüm Tuna “koronavirüsten sonra diyabet sıklığının arttığı yolunda gözlemler mevcut ancak bunu kesin olarak söylemek için biraz daha zamana ihtiyaç var” dedi.

“KORONAVİRÜS PANKREASI DA HEDEF ALIYOR”

Doç. Dr. Mazhar Müslüm Tuna, “koronavirüsten sonra diyabet sıklığının arttığı yolunda gözlemlerin olduğunu söyledi. Tuna, “Koronavirüs sadece akciğer ve damarları değil pankreası da hedef alıyor. Pankreas bezinin çalışmasını yavaşlatıyor bu durum genetik olarak yatkın bireylerde tip-1 diyabetin ortaya çıkmasına yol açabiliyor” dedi.

Diyabeti olan hastaların Covid 19’u normal bireylere göre daha ağır geçirdiğini ifade eden Doç. Dr. Tuna, diyabetin Covid 19’dan ölme riskini 3-4 kat artırdığının altını çizdi. 

Tuna, “Diyabeti ikiye ayırmak gerekiyor. Kontrollü diyabeti olan hastalarda ölüm oranı, normal insanlara göre biraz daha yüksek. Ancak kan şekeri çok yüksek seyreden hastalarda, hastanede kalış süresi, yoğun bakıma yatış ve ölüm oranı çok daha yüksek. Yani diyabetin kendisinden ziyade, kan şekerinin kontrol altında olup olmaması daha önemli.” diye açkladı.

Doç. Dr. Tuna, “Diyabet riski insanları korkutmasın” diye vurgulayarak "Ben diyabetim, Covid 19 geçirirsem ölürüm gibi bir düşünce çok yanlış" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Diyabet hastalarının, 'kontrol altında olursam, kurtulurum’ demesi gerekir. Kan şekeri yüksek seyredenler ise, mutlaka hekim kontrolünde tedavisini düzenleyip gerekli önlemleri almak zorunda.”

Yorumlar (0)