Covid 19 tedbirleri grip, nezle vakalarını azalttı

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Covid 19’la mücadelede uygulanan maske mesafe ve temizlik kurallarının, genellikle kışın görülen solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını da önlediğini aktardı.

SAĞLIK 24.02.2021, 11:07 Admin
Covid 19 tedbirleri grip, nezle vakalarını azalttı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Covid 19 ile grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarının aynı şekilde bulaştığına dikkati çekti. Covid 19’la mücadelede uygulanan maske mesafe ve temizlik kurallarının kışın görülen solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını da önlediğinin altını çizen Aydın, “Bu aylar grip, nezle vakaları ile yoğun şekilde karşılaştığımız zamanlardı. Şu anda koronavirüs dışındaki enfeksiyonlarla hemen hemen yok denecek kadar az karşılaşıyoruz hatta hastaneye yatan vaka yok düzeyinde” diye belirtti.

“VİRÜS İLE ENFEKTE OLMUŞSANIZ BURADA ANTİBİYOTİĞİN YERİ YOKTUR”

Covid 19 salgını döneminde solunum yoluyla bulaşan diğer enfeksiyonlar çok az görüldüğü için antibiyotik kullanımının düştüğünü aktaran Aydın, şöyle konuştu:

“Yine de bazı hastalar hiç olmaması gerekirken komşusunun, ahbabının önerisiyle antibiyotik kullanabiliyor antibiyotik ateş düşürücü, baş ağrısı giderici değildir. Antibiyotikler ishal kesici, eklemde ya kas ağrılarına giderici, viral enfeksiyonlara bağlı problemleri düzeltici ilaçlar değildir. Virüs ile enfekte olmuşsanız burada antibiyotiğin yeri yoktur. Yeri olmadığı gibi oldukça fazla mahsuru vardır. Bu yüzden antibiyotiklerin doğru zamanda doğru endikasyonda ve doğru dozda kullanılması gerekiyor.”

VİRAL ENFEKSİYONLARDA ANTİBİYOTİK KULLANIMI YANLIŞ BİR BİLGİ

Prof. Dr. Aydın, Covid 19 ve grip gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımının doğru olmadığını vurgulayarak, “Antibiyotiklerin virüslere etkinliği söz konusu değildir. Antibiyotikler bakterilere etkilidir. Ancak yanlış bilgi dolayısıyla toplumda grip gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı gibi yanlış uygulamalar yapılabiliyor. Gereksiz, bilinçsiz şekilde antibiyotik kullanımını hem kişinin sağlığı hem toplum sağlığı hem de ülke ekonomisi üzerinde çok fazla olumsuz etkisi söz konusu” ifadelerini kullandı.

Aydın, Türkiye’nin antibiyotik kullanımında Avrupa’da ilk sırada olduğuna işaret ederek toplumun bilinçlendirilmesinin de bilinçsiz ilaç kullanımının önlenmesinin önemine işaret etti.

Yorumlar (0)