Yunanistan’da bir inşaat kazısında Osmanlı Mezarlığı ortaya çıktı

Dışişleri Bakanlığı’nın 23 Şubat 2021 tarihli açıklamasına göre, Yunanistan’ın Halkidiki İline Bağlı Gargara (Simandra) Köyü’nde bir inşaat kazısında Osmanlı Mezarlığı bulundu.

ÖZEL HABER 24.02.2021, 09:00 Admin
Yunanistan’da bir inşaat kazısında Osmanlı Mezarlığı ortaya çıktı

Yunanistan’ın Halkidiki iline bağlı Gargara Köyü’nde bir okul bahçesine yapılan spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandı.

İNŞAAT ALANINDA ECDADIMIZA AİT 201 MEZAR BULUNDU

Bakanlık yetkilileri, basında çıkan haberler üzerine köyü ziyaret ederek, yerel Yunan makamları bilgi talep etti.

Dışişleri Bakanlığı, söz konusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak Türkiye’ye bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığına dair bilgi aldıklarını açıkladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Bunun üzerine Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Atina’da ise Türk Büyükelçisi, Yunan Dışişleri Bakanlığı’na mezarlar hakkında ülkemize daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istendi.

Dışişleri Bakanlığı, inşaat çalışmalarının bir an önce durdurulması için harekete geçti. Muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesine dair talimat verdiklerini açıkladı.

Yorumlar (0)