Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanı yaşadıklarını anlattı

Kırklareli'nde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ilk gününden bu yana özveriyle çalışan, bu süreçte aynı hastalıktan babası vefat eden hemşire Cem Aytekin ile Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde görevli hemşire Halime Saygın, yaşadığı zorlukları anlattı.

SAĞLIK 03.06.2021, 15:30 03.06.2021, 12:33
Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanı yaşadıklarını anlattı

Lüleburgaz Devlet Hastanesi Covid-19 Acil Servisi Klinik Sorumlusu Aytekin, önce kendisi, dört gün sonra da anne ve babası hastalığa yakalandı.

Aytekin, bir yandan kendi hastalığıyla mücadele ederken diğer yandan da hastanede tedavi gören 85 yaşındaki babasının hayatını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşadığını belirtti.

Yaklaşık bir aylık tedavisinin ardından sağlığına kavuşan Aytekin, hastalık sürecinde geçirdiği zor günleri anlattı.

"'ACABA BEN Mİ BULAŞTIRDIM' DİYE VİCDAN SORGULAMASI ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY"

Boğaz ağrısı şikayetiyle yaptırdığı PCR testinin pozitif çıkmasıyla tedavisine başlandığını anlatan Aytekin, kendisinden birkaç gün sonra anne ve babasının da hastalığa yakalandığını söyledi. Babasının hastalığa yakalanmasından bir hafta sonra hayatını kaybettiğini anlatan Aytekin, sözlerine şöyle devam etti:

"Babam 85 yaşındaydı ve kronik rahatsızlıkları vardı. Bir hafta içerisinde babamı kaybettik. Kendi yaşadıklarımın ardından babamı kaybetmem psikolojik travmaları arttırdı bende. Beni bu süreçte en çok etkileyen benden sonra babamın pozitif olması ve vefat etmesi oldu. 'Acaba ben mi bulaştırdım', 'ben mi taşıdım' diye vicdan sorgulaması çok kötü bir şey. Belki bu benim içimde ölene kadar sorgulayacağım bir şey."

"İNSANLAR HASTALIĞIN KURGU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORLAR, MALESEF BÖYLE BİR ŞEY VAR"

Aytekin, 15 gün hastanede tedavi gördüğünü, virüs akciğerlerine indiği için nefes almakta çok büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti.

Maskelerin, tulumların içerisinde nefes alamadan çalışmalarına rağmen vatandaşların bir kısmının tedbirlere uymadığına işaret eden Aytekin, "Bazı insanları duyuyoruz, bu hastalığın kurgu olduğunu söylüyorlar. Bu süreci birebir yaşamış biri olarak söylüyorum, böyle bir şey var hem de çok kötü bir şekilde. Hala insanların vurdum duymazlığı çok enteresan." dedi.

Yorumlar (0)