Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanı: "Her gün sistemden kontrol ettiğim vakalara dahil oldum"

Yeni tip koronavirüsü (Covid-19) yenen sağlık çalışanı Özgür Velioğlu, hastalık ve tedavi sürecinde yaşadıklarını aktardı.

SAĞLIK 14.04.2021, 14:20 14.04.2021, 12:32
Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanı: "Her gün sistemden kontrol ettiğim vakalara dahil oldum"

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığında uzman olarak görev yapan 46 yaşındaki Velioğlu, geçen yıl 4 Kasım'da halsizlik ve öksürük şikayetlerinden sonra yaptırdığı PCR testinin pozitif çıktığını öğrendi.

İlk günlerde herhangi bir sıkıntısının olmadığını, beşinci günden sonra solunum probleminin başladığını ve hastaneye gittiğini söyleyen Velioğlu, akciğer tomografisinde tutulum tespit edilince hastaneye yatışının yapıldığını söyledi.

HASTALIK BİR SÜRE GEÇTİKTEN SONRA AĞIRLAŞMAYA BAŞLADI

Velioğlu, hastanede ilk günlerin rahat geçtiğini belirterek, "10 Kasım'da hastaneye yattım, 14-15 Kasım'da ağırlaşmaya başladım. Ciddi solunum sıkıntısıyaşamaya başladım. Ciğerlerde tutulma olunca zatürreye çevirdi. Ciddi öksürüğüm ve halsizliğim vardı. Yataktan kalkıp 2 metre ilerideki lavaboya gitmekte bile zorlanıyordum. Öksürmekten adım atamayacak durumdaydım. Aşırı derecede güçsüzdüm. Konuşmakta, yürümekte, her şeyde zorlanıyordum." diye süreci anlattı.

"DERİN BİR NEFES ALMANIN ÖNEMİNİ ANLIYORSUNUZ"

Her gün işe geldiğinde sistemden kaç kişi hastanede yatıyor, kaç kişi entübe olmuş, kaç kişinin testi pozitif bunları gözden geçirirdiğini, şimdi ise kendisinin o grubun içine dahil olduğunu anlatan değinen Velioğlu, şunları söyledi:

"Hastanede yatanın bir ilerisi de yoğun bakım oluyor. Eşim, çocuklarım, annem ve babam herkes gözümün önüne geliyor. 'Acaba daha mı kötü olurum, tedavi olup evime gidebilecek miyim? diye onları düşündüm. Bir adım atmanın, derin bir nefes almanın ne kadar önemli olduğunu o durumda hissediyorsunuz. Derin bir nefes çekemedim içime. Ya da kalkıp camın kenarından bakayım dedim bunu ancak hastaneye yattığımın 10'uncu gününde yapabildim. Kardeşim gelmişti, ona camdan el sallayabildim."

"BANA BİR ŞEY OLMAZ" DEMESİNLER, SEVDİKLERİNE ZARAR GELEBİLİR

Hastaneden 23 Kasım'da taburcu edildiğini aktaran Velioğlu, hastalığın bulaşıcılığı nedeniyle ziyaretçi gelememesinin de kötü olduğunu, çocuklarını, anne ve babasını, arkadaşlarını özlediğini söyleyerek herkesin dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Velioğlu, "Maske takmayan insanlara niye tedbir almıyorsunuz diye sorduğumuzda 'Bana bir şey olmaz.' diyorlar. Size bir şey olmayabilir ama size bulaşan bir hastalık en yakınızda bulunan sevdiklerinize zarar verebilir. Vücut direnciniz iyidir kendiniz hiçbir sıkıntı yaşamayabilirsiniz ama bulaştırdığınız bir insanın hastanede yatmasına hatta ölmesine sebep olabilirsiniz." diye konuştu.

Yorumlar (0)