CDC ve FDA yetkilileri Johnson & Johnson aşılarının duraklatılması için ortak açıklama yaptı

CDC yetkilileri Johnson & Johnson aşısının duraklama kararı hakkında bugün toplanacak.

ÖZEL HABER 14.04.2021, 17:30 14.04.2021, 17:39
CDC ve FDA yetkilileri Johnson & Johnson aşılarının duraklatılması için ortak açıklama yaptı

WebMD Haber sitesinden Kathleen Doheny’nin haberine göre; Johnson & Johnson’ın Covid 19 aşısının “nadir kan pıhtısı görüldü” raporu aldıktan sonra ABD Sağlık Bakanlığına bağlı; Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), aşının kullanımında bir duraklama olması gerektiğini belirtti.

DURAKLAMA NEDEN ÖNERİLDİ?

Verileri inceledikten sonra, ajanslar, en küçük kan hücreleri olan ve pıhtılaşmaya karışan düşük trombositlerle birlikte nadir kan pıhtıları görülen altı kişinin raporunu buldu.

Bu raporlar hali hazırda ihraç edilmiş 6.8 milyondan fazla dozdan bulundu. Ardından, FDA ve CDC, duraklamayı başlattı Altı vakadan bir kadın öldü; diğerlerinin durumu ise kritik.

ORTAK AÇIKLAMA YAYINLANDI

CDC ve FDA tarafından yayınlanan ortak bir açıklamaya göre, altı vakanın tümü 18-48 yaşları arasındaki kadınlarda görüldü. Aşılamadan 6-13 gün sonra semptomlar ortaya çıktı.

CDC ve FDA, “bu tip pıhtı tedavisinin diğer tiplerden farklı olduğunu belirtti. Tipik olarak antikoagülan bir ilaç olan heparin kullanılsa da bu tip bir pıhtı için alternatif tedavi gerekebilir” açıklamasını yaptı.

UZMANLAR NE SÖYLÜYOR?

New York Lenox Hill Hastanesi’nde Dr. Robert Glatter, "Şu anda kesin bir cevabımız yok, ancak bu, trombositlerin işlevini olumsuz etkileyen J&J aşısıyla ilgili bir bağışıklık tepkisi içeriyor gibi görünüyor ve bu da normal pıhtılaşma sürecinin oluşmasını engelliyor" dedi.

Glatter, "nihayetinde [aşıda kullanılan] adenovirüs vektörünün kendisiyle ilgili olabileceğini" vurguladı.

J&J AŞISI NEDEN KADINLARI ETKİLEDİ?

Nashville'deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nde önleyici tıp profesörü ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. William Schaffner, bunun henüz bilinmediğini belirtti.

Dr. Schaffner, "Bu, AstraZeneca aşısı ve bunların kan pıhtılaşması sorunları için de geçerli" dedi ve şunları kaydetti:

“Bağışıklık ile ilgili bir sorunsa, genel olarak kadınlar erkeklerden daha fazla bu sorunlara sahip olma eğilimindedir”

J&J AŞISI OLAN KİŞİLER NE YAPMALI?

Schaffner, kan pıhtısı raporlarının “nadir” görüldüğünün unutulmaması gerektiğini belirterek,  “Verilen 6,8 milyon dozdan altı rapora göre, olasılıklar milyonda yaklaşık 1'dir. Bu aslında aşı güvenlik sistemimizin hassasiyetinin bir kanıtıdır" dedi.

FDA ve CDC ise, aşı olan kişilerin semptomlara karşı tetikte olması gerektiğini bildirdi.  “Johnson & Johnson aşısını aldıysanız ve aşılamadan sonraki 3 hafta içinde şiddetli baş ağrısı, karın ağrısı, bacak ağrısı veya nefes darlığı yaşarsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.”

AŞININ DURAKLATILMASI NE KADAR SÜRECEK?

CDC'nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP), vakaları daha ayrıntılı incelemek ve "potansiyel önemini değerlendirmek" için bugün itibariyle toplanacak.

Yorumlar (0)