Covid 19'a yakalanan doktor: "Aşı olmamak sağlık çalışanlarının vebaline girmektir"

İzmir'de Covid 19 nedeniyle 8 günü yoğun bakımda, 20 gün hastanede tedavi gören uzman doktor Devran Demir, aşının önemini vurgulayarak "Covid-19 aşısı olmak istemeyen vatandaşlar hastaların yoğun bakımlarda yaşadıkları acıları görseler aşı olurlar. Sağlık çalışanları çok yoruldu. Onlara aşı olarak destek vermeliyiz" dedi.

SAĞLIK 29.04.2021, 14:00 29.04.2021, 11:38
Covid 19'a yakalanan doktor: "Aşı olmamak sağlık çalışanlarının vebaline girmektir"

İzmir'deki özel bir hastanede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan 40 yaşındaki bir çocuk babası Demir'e 23 Kasım 2020'de Covid-19 teşhisi kondu.

Bir süre evinde karantinada kalan Demir, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Ege Üniversitesi Hastanesinde tedavi altına alındı.

Meslektaşlarının kendisini iyileştirmek için ciddi bir mücadele verdiğini anlatan Demir, yoğun bakımdaki sağlık çalışanlarının hastaları yaşatmak için insan üstü bir çaba gösterdiğine işaret etti.

OKSİJEN DEĞERİ 80'E DÜŞTÜ 8 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI

Artan eklem ağrıları ve ateşinin düşmemesi nedeniyle 8 gün yoğun bakımda kalan Demir, tedavinin ardından çok sevdiği mesleğine dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

Uzman doktor Devran Demir, görev yaptığı hastanede Covid-19 hastalığı sürecinde oksijen değerinin 80'e kadar düştüğünü, bu nedenle zorlukla nefes aldığını söyledi.

DOĞUM YA DA BÖBREK SANCISINDAN ON KAT DAHA ŞİDDETLİ BİR AĞRI

Hastalığın vücudunda hızla ilerlediğini belirten Demir, şunları kaydetti:

"Akciğerlerimde tutulmalar başladı. İnsan o süreçte öncelikle hastalığın bu kadar kötüleşeceğini düşünemiyor. Ailemde bu hastalığı geçirenler oldu ama hastane ya da yoğun bakımda tedavi gören olmadı. Oksijen değerlerimin düştüğü dönemde ölüm korkusu yaşadım. Akciğerlerimde hava açlığı hissettim. Burun destekli oksijen tedavisine rağmen değerlerim bir süre yükselmedi. Eklem ağrılarım geçmedi. Covid-19 sürecinde doğum ya da böbrek sancısı yaşadığınız zamanki ağrının on kat daha şiddetli bir ağrı hissediyorsunuz. Hiç kesilmeyen o ağrı sizi bir süre sonra takatsiz bırakıyor."

"AŞI OLMAMAK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ VEBALİNE GİRMEKTİR"

Bu salgından kurtulmanın tek yolunun aşı olmaktan geçtiğine işaret eden Demir, aşı olmak istemeyenleri aydınlatmak için çaba gösterdiğini aktardı.

Demir, "Covid-19 aşısı olmak istemeyen vatandaşlar hastaların yoğun bakımlarda yaşadıkları acıları görseler aşı olurlar. Sağlık çalışanları çok yoruldu. Birçok meslektaşımız hayatını kaybetti. Onlara aşı olarak destek vermeliyiz. Aşı yapılmaması özellikle de sağlık çalışanlarının vebalini almaktır." diye konuştu.

Yorumlar (0)