Çocuk ayakkabısı seçerken ortopedik açıdan nelere dikkat edilmeli?

Doç. Dr. Kubilay Berk, çocuklarda doğru ayakkabı seçiminin hastalıklardan koruyacağını belirterek aileleri uyardı.

SAĞLIK 07.11.2021, 16:14 08.11.2021, 13:28
Çocuk ayakkabısı seçerken ortopedik açıdan nelere dikkat edilmeli?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Çocuk Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Kubilay Berk, yaptığı açıklamada, ayakkabı seçimi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

UZUNLUK, GENİŞLİK VE DERİNLİĞE DİKKAT EDİLMELİ

Çocukların ayak sağlığı açısından ayakkabı seçiminin çok önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Berk, ayakkabı seçiminin velilerin aklını kurcalayan önemli bir konu olduğunu aktardı. Berk, çocukların ayakkabısını seçerken ayakkabının uzunluğuna genişliğine ve derinliğine dikkat edilmesi gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

1 SANTİMETRELİK MESAFE OLMALI

“Kötü oturan çocuk ayakkabıları, ayak tırnaklarında sorunlara, Çekiç parmak oluşumuna, nasır ve baş parmaklarda çıkıntı oluşumuna neden olabilir. Ayak parmaklarının ayakkabı içinde hareket edebilmesi için yuvarlak burunlu olanlar seçilmeli. Sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Bu ayakkabılar özellikle kız çocuklarında “halluks valgus” dediğimiz baş parmak eğriliklerine neden olmaktadır. Ayakkabı seçilirken, baş parmağın olduğu bölgeye bastırılmalı ve ayak baş parmağıyla ayakkabı ucu arasında 1 santimetre mesafe olmalı. Ayakkabı ayak başparmağa ve küçük parmağa bası yapmamalıdır. Ayakkabının üzeri baş parmaktan geriye doğru sıvazlandığında dalgalanma efekti olmamalıdır. Topuk kısmı iki parmakla sıkıldığında katlanmamalı orta kısmı sert olmalı ön kısmı ise orta sertlikte olup hafif katlanabilir olmalıdır” dedi.

AYAKKABI MALZEMESİ HAVA ALMALI

Berk, çocuğun ayakkabısının üst kısmının deri, kanvas veya daha yeni örgü malzemelerden yapılmış olması gerektiğini vurgulayarak, “Gün boyu ayakkabı içindeki ayak ağır şekilde terler. Bu nedenle ayakkabının üst kısmı hava alabilir malzemelerden yapılmalıdır. Örgü veya kanvas, ayağın hava almasını sağlar. Plastik gibi insan yapımı malzemelerden kaçınılmalıdır.” Önerisinde bulundu. Ayakkabının iç tabanının emici malzemeden yapılmış olduğundan emin olunması gerektiğini belirten berk, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayak kemerini destekleyen tabanlıklı ayakkabılar tercih edilebilir. Kalın ve yapışkan dış tabanlar küçük çocukları sakar hale getirebilir, düşmeye neden olur ve bundan kaçınılmalıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayakkabının topuk kısmı 2,5 santimetre den yüksek olmamalıdır. Çünkü yüksek topuklu ayakkabılar ayağın öne kaymasına ve ayak parmaklarının ayakkabının içinde sıkışmasına ve özellikle parmakta problemlere yol açabilir” dedi.

Yorumlar (0)