Acil servislere kronik hastalığı olan gençler başvuruyor

Uzmanlar, acil servislere başvuran ve Covid'e yakalanan gençleri uyarıyor: Aşı olun!

SAĞLIK 21.10.2021, 13:07 02.11.2021, 15:12
Acil servislere kronik hastalığı olan gençler başvuruyor

Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başar Cander, acil servislere gelen Covid-19 vaka sayılarının çok değişken olduğunu belirtti.

EĞİTİM AKSAMAMALI

Salgına yakalanan hastaların yaşının düştüğünü, gençlerde de sık görüldüğünü vurgulayan Cander, "Eğitimleri aksatamayız, yüz yüze eğitimi yapmak zorundayız. Toplum normal şartlarına bireysel tedbirlerle dönmek zorunda. Bu konuda aşı en önemli konulardan biri. Çünkü hasta geldiğinde ilk sorumuz 'Aşılandınız mı?' oluyor. Aşılandıysa o hastalığı daha rahat yeneceğini biliyoruz, rahatlıyoruz." ifadelerini kullandı.

ACİL SERVİSLERE BİRÇOK GENÇ BAŞVURUYOR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde uzman Dr. Ayça Çalbay ise, acil servislere başvuran birçok gencin aşısını yaptırmayan, sosyal mesafe kurallarına uymayan kişilerden oluştuğunu bildirdi.

Kronik rahatsızlığı olanların enfeksiyonu çok ciddi atlattığını belirten Çalbay, "Bize başvuran hasta aşısızsa ve bağışıklık sistemi problemliyse enfeksiyonu daha ciddi seyrediyor. Entübasyon ihtiyacı yüksek olan gençlerimiz oluyor." dedi.

Yorumlar (0)