CDC, "Hamileler Covid aşısı olmalı" tavsiyesinde bulundu

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Covid 19 aşılarının hamilelik döneminde herhangi bir riske yol açmadığını bildirdi, hamilelere zaman kaybetmeden aşı olmalarını tavsiye etti.

SAĞLIK 12.08.2021, 12:00 12.08.2021, 11:29
CDC, "Hamileler Covid aşısı olmalı" tavsiyesinde bulundu

ABD'deki veriler, ülkede bebek bekleyen kadınların yalnızca yüzde 23'ünün en az bir doz aşı olduğuna işaret ediyor.T

YOĞUN BAKIMDAKİ HASTALAR ARASINDA HAMİLE KADINLAR VAR

ABD'de Delta varyantı nedeniyle hastaneler ve yoğun bakımlarda yoğunluk yaşanırken, uzmanlar, hastalar arasında dikkati çekici sayıda hamile kadın bulunduğunu söylüyor.

Bazı uzmanlar, Delta varyantının Covid-19'un diğer varyantlarından daha şiddetli semptomlara yol açtığı görüşünde olsa da bu konuda fikir birliği bulunmuyor.

CDC'YE GÖRE HAMİLELER COVİD AŞISI OLMALI

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, yaptığı açıklamada, hamilelerin Covid-19 aşısı olmasına yönelik daha önceki tavsiyelerini güçlendirdiklerini bildirdi.

Walensky, "Aşılar, güvenli ve etkili. Son derece bulaşıcı olan Delta varyantıyla mücadele ettiğimiz ve Covid-19'un aşı olmamış hamilelerde yarattığı şiddetli sonuçları gördüğümüz son günlerde aşılamayı artırmak çok büyük önem taşıyor." dedi.

20'NCİ HAFTADAN ÖNCE BİR DOZ AŞI DÜŞÜK RİSKİ TAŞIMIYOR

CDC, 2 bin 500 kadın üzerinde yapılan güncel bir araştırmanın sonucuna atıf yaparak, hamileliğin 20'nci haftasından önce en az bir doz Pfizer-BioNTech ya da Moderna aşısı olan kadınlarda düşük riskinde herhangi bir artışa da rastlanmadığını bildirdi.

CDC, hamilelerin Covid-19'u ağır geçirmeleri ve hastalık nedeniyle düşük ve ölü doğum risklerinin yüksek olduğunu, hamilelerin aşı yaptırarak Covid-19'dan korunmasının son derece önem arz ettiğini vurguladı.

Yorumlar (0)