Bilinçsiz kullanım tehlike oluşturabilir: Herkes her probiyotiği kullanmamalı

Doç. Dr. Gülçin Alp Avcı, yararlı mikroorganizmalar olmalarına karşın probiyotiklerin de hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini belirtti.

SAĞLIK 10.03.2022, 11:39 10.03.2022, 12:10
Bilinçsiz kullanım tehlike oluşturabilir: Herkes her probiyotiği kullanmamalı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Temel Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülçin Alp Avcı, yararlı mikroorganizmalar olmalarına karşın probiyotiklerin de hekim kontrolünde kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Avcı, "Sağlığımı iyileştireceğim' derken bilinçsiz kullanımla çeşitli hastalıkların tetiklenmesi söz konusu olabilir." ifadelerini kullandı.

HERKES HER PROBİYOTİĞİ KULLANMAMALI

Tıbbi mikrobiyolog Avcı, piyasada farklı türde probiyotikler içeren birçok ürün satıldığını söyleyerek, "Herkesin her probiyotiği kullanması uygun değil. Probiyotiklerin bilinçsiz kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sağlığımı iyileştireceğim derken bilinçsiz kullanımla çeşitli hastalıkların tetiklenmesi söz konusu olabilir." şeklinde konuştu.

PREBİYOTİK VE PROBİYOTİKLER ARASINDAKİ FARK

Avcı, probiyotiklerin sağlığa yararlı mikroorganizmalar, prebiyotiklerin ise bu mikroorganizmaların beslenmesi ve gelişmesini sağlayan gıda ve ürünler olduğunu bildirdi.

Probiyotiklerin, kronik hastalıkların önlenmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi gibi olumlu etkileri olduğunu vurgulayan Doç. Dr.  Avcı, "Vücudumuzda saçımızdan ağzımıza, akciğerlerimizden bağırsaklarımıza, derimize kadar mikroflora bulunuyor. Vücudumuzda, kendi hücrelerimizden daha fazla sayıda mikroorganizma var. Dolayısıyla onlar bizim hem çevre koşullarına uyum sağlamamız hem de sağlıklı olmamız konusunda önemli fonksiyon gösteriyor." dedi.

"KULLANILMASI GEREKEN PROBİYOTİKLER YAŞ VE CİNSİYETE GÖRE DEĞİŞİYOR"

Takviye edici gıdalar gibi probiyotik ürünlerin de hekim kontrolünde kullanılmasını öneren Avcı, şunları kaydetti:

"Çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde hatta cinsiyet bazında farklı probiyotik mikroorganizmaların kullanılması gerekiyor. Yetişkin bireyin kullandığı probiyotiği yaşlı bir kişinin kullanması olumlu etkiler yaratmadığı gibi olumsuz etkiler de ortaya çıkarabilir. Bunun için dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle kronik hastalıklarımız varsa ya da ailede kronik hastalık öyküsü varsa onların tetiklenmesine neden olabilir. Bulunan hastalığın iyileşmesi yerine klinik olarak kötüye gitmesine neden olabilir. Dolayısıyla mutlaka bir hekim kontrolüne ihtiyaç var."

GEREĞİNDEN FAZLA PROBİYOTİK ALMAK UYGUN DEĞİL

Doç. Dr. Avcı, probiyotiklerin sağlığa yararlı olduğu düşüncesiyle gereğinden fazla alınmasının da uygun olmadığını vurgulayarak, "Probiyotikleri, özellikle bağırsak florasındaki etkinlikleri için kullanıyoruz. Bilinçsiz kullanımlarda bağırsaklarda 'disbiyozis' dediğimiz denge bozukluğu oluşabilir. Aşırı miktarda bilinçsizce probiyotik kullanımı, ince bağırsaklarda da aşırı bakteri çoğalmasına (SİBO) neden oluyor. Bu da özellikle hazımsızlık, karın şişliği, kabızlık gibi sorunlara neden olabiliyor." dedi.

Yorumlar (0)