"Aşı olsaydım bebeğim yaşıyor olurdu"

28 haftalık hamileyken Covid 19 teşhisiyle hastanede tedavi görürken bebeğini kaybeden Yasemin Özoğlu, aşı olmadığı için büyük pişmanlık duyduğunu belirtti.

SAĞLIK 22.10.2021, 12:10 22.10.2021, 12:11
"Aşı olsaydım bebeğim yaşıyor olurdu"

İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan, bir çağrı merkezinde çalışan ve daha önce 2 kez düşük yapan 42 yaşındaki Yasemin Özoğlu, yıllar süren çocuk özlemini giderebilme ümidiyle, tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı.

Hamileliğin 28. haftasında Covid-19 teşhisi konan Özoğlu, nefes almakta güçlük çekince yakınları tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

VÜCUDUNDA OKSİJEN ORANI AZALDI VE BEBEĞİNİ KAYBETTİ

Solunum sıkıntısının artmasına bağlı olarak entübe edilen Özoğlu'nun bebeği, 3 gün sonra vücudundaki oksijen oranının azalmasına bağlı olarak doğmadan öldü.

Doktorlar yaptıkları ameliyatla bebek, anne karnından alırken, Özoğlu, 44 gün boyunca solunum cihazına bağlı olarak yoğun bakım servisinde tedavi gördü.

ECMO desteği de verilen Özoglu'nun tedavisine 13 Ekim'den itibaren hastanenin palyatif bakım servisinde devam ediliyor.

"COVİD'İN BU KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORDUM"

Yasemin Özoğlu, Covid-19'un bu kadar tehlikeli bir hastalık olabileceğini düşünmediğini belirtti.

Hamilelik döneminde aşı olmadığı için büyük pişmanlık yaşadığını aktaran Özoğlu, şunları söyledi:

"Hamilelik sürecinde evde çalıştığım ve insanlarla temasım zayıf olduğu için aşı olmadım. Çevremde 'Aşı kısırlığa yok açıyor', 'Bebekte genetik bir soruna neden olabilir' gibi olumsuz konuşmalar yapıldı. Kafamda soru işaretleri oluştuğu için aşı olmayı kabul etmedim. O zaman aşının bu kadar önemli olabileceğini tahmin etmedim. Keşke aşı olsaydım. Eğer aşı olsaydım şu an bebeğim de yaşıyordu."

YILLARDIR BEBEK HASRETİ ÇEKİYORDU

Eşiyle yıllardır bebek hasreti çektiklerini ve daha önce iki kez düşük yaptığını belirten Özoğlu, herkesi aşı olmaya davet etti.

Özoğlu'nun kuzeni Gönül Bayram ise anne için de büyük endişe yaşadıklarını söyleyerek, "Yasemin hep savaştı. Doktorlarımızda son ana kadar onu yaşatmak için mücadele etti. Kulaktan dolma bilgilerle bebeğine bir şey olur endişesiyle aşı olmadı. Keşke aşı olsaydı. Bebeği kaybettiğimiz için çok üzgünüz." şeklinde konuştu.

GEBELİK SÜRECİNDE KADINLAR ENFEKSİYONA AÇIK HALE GELİYOR

Özoğlu'nun doktoru ve hastanenin yoğun bakım sorumlu hekimi Prof. Dr. Cenk Kıraklı, gebelik sürecinde kadınların enfeksiyonlara daha açık hale geldiklerini ifade etti.

Gebelerin de mutlaka aşı olmaları gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Kıraklı, "gebelere ilaç verilmez", "aşı yapılmaz" gibi söylemlerin gerçeği yansıtmadığının altını çizdi.

"GEBELER İÇİN KULLANILAN İLAÇLAR DA AŞI DA VAR"

Gebelik döneminde yapılan pek çok aşının olduğunu anlatan Kıraklı, "Gebelere canlı aşılar yapılmıyor. Diğer aşılar ise yapılabiliyor. Gebeler için kullanılan ilaçlar da var. Dünyada 6 milyar doza yakın aşı yapıldı bunların içinde gebe insanlar da var. Bilimsel veriler de Covid-19 aşılarının güvenli olduğu gösterildi. Sağlık Bakanlığımız da gebeler için her dönemde Covid-19 aşısı olabileceklerini öneriyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)