DSÖ üyesi ülkelere sağlık çalışanları hakkında açıklama yayımlandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüse karşı güvenliklerinin sağlanması ve diğer sağlık sorunlarından korunması için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

SAĞLIK 22.10.2021, 14:24 08.11.2021, 13:26
DSÖ üyesi ülkelere sağlık çalışanları hakkında açıklama yayımlandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ortak kuruluşlarla birlikte yayımladığı yazılı açıklamada, salgının başlangıcından bu yana sağlık ve bakım çalışanları için oluşan riskin boyutunu değerlendirdi.

Sağlık ve bakım çalışanlarının geçen yıldan bugüne sadece Covid-19 nedeniyle değil artan iş yükü sonucunda psikolojik yıpranma, stres ve yorgunluk gibi sebeplerle de yıprandıklarına değinildi.

SAĞLIK VE BAKIM ÇALIŞANLARININ SAĞLIK DURUMLARI RAPORLANMALI

DSÖ üyesi ülkelere, Covid-19'a yakalanan veya bu süreçte Covid-19 hastalarına hizmet veren sağlık ve bakım çalışanlarının sıkı takip edilmesi, sağlık durumlarının düzenli olarak raporlanması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, DSÖ'nün hazırladığı ön rapordaki tahminlere göre Ocak 2020-Mayıs 2021 döneminde dünyada 80 bin ila 180 bin sağlık ve bakım çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA AŞIDA ÖNCELİK TANINMALI

Üye ülkelerin siyasetçilerinden, sağlık ve bakım çalışanlarının salgın ve diğer hastalıklardan korunmasını sağlayan yasal, siyasi ve yatırımla alakalı kararları almak için yetkileri dahilinde her şeyi yapmaları istendi.

Dünya genelinde Covid-19 aşılama oranlarındaki adaletsizliğe dikkatin çekildiği açıklamada, sağlık çalışanlarına aşılamalarda mutlaka öncelik tanınması gerektiği kaydedildi.

Yorumlar (0)