Amerika'da Covid-19 ölü sayısı 500.000 sınırını geçti

Yeni koronavirüs salgını ABD'de üçüncü önde gelen ölüm nedeni olarak sıralandı. İstatistiklere göre, kanser ve kalp hastalıklarının hemen ardından gelen Covid 19 ölümleri, felç, Alzheimer ve gripten önce geliyor.

SAĞLIK 23.02.2021, 18:13 Admin
Amerika'da Covid-19 ölü sayısı 500.000 sınırını geçti

ABD'de Covid-19 ölümleri, bakanlık kayıtlarına göre iç savaş sırasında öldürülen Amerikalıların sayısını da (498.332) aştı. Bakanlık kayıtlarındaki verilere göre 1. Dünya Savaşı'nda 116,516 ve 2. Dünya Savaşı'nda 405,399; Kore Savaşı'nda 54,246; Vietnam Savaşı'nda 90,220; Çöl Fırtınası / Çöl Kalkanı'nda 1.948 kişi hayatını kaybetmişti.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar Profesörü William Schaffner, "Elbette bu inanılmaz derecede ciddi bir kilometre taşı. Sayıca çok fazla insan var.  Hepsinin akrabaları ve ailesi var.  Bu sadece sayılardan ibaret değil;  yas tutan çok sayıda insan mevcut'' dedi.

George Washington Üniversitesi'nde misafir profesör ve Acil Tıp Doktoru Leana Wen'e göre ise, ölü sayısının en rahatsız edici tarafı, pandemiye karşı bu vakaların çoğunun daha önleyici bir tepki ile önüne geçilebilecek olması. Wen, "500.000'e ulaşmak, bir kilometre taşı" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Bu rakam ABD’nin koordineli, ulusal bir tepkisinin olmamasına ilişkin trajedisini yansıtıyor."

''SALGININ İLK AYLARINDA DAHA KARARLI ADIMLAR ATILMIŞ OLSAYDI BU DURUM YAŞANMAZDI''

Johns Hopkins Üniversitesi Sağlık Güvenliği Merkezi'nde yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Amesh Adalja, dönüm noktasının halk sağlığı yetkilileri için çetrefilli bir soruya yol açtığını ifade etti. Adalja vaka sayısı hakkındaki görüşlerini paylaştı:

''Bu sayıya bakmalı ve şunu söylemelisiniz: Ne kadar düşük olabilirdi?  Örnek olarak Tayvan gibi bir ülkeye bakıyorsunuz, orada sekiz kişi öldü. ABD'de bu kadar yüksek olması gerekmiyordu. Salgının ilk aylarında kararlı ve doğru adımlar atılmış olsaydı bu durum yaşanmazdı. Huzurevlerini güçlendirseydik, testleri düzeltseydik, hastanelerimizin kapasitesi olduğundan emin olsaydık ve halkı daha efektif uyarsaydık bu sayının ne kadar düşük olabileceğini bir düşünün''

Covid 19'a 2020'nin Şubat veya Mart aylarında yakalanmaktansa; 2021 Şubat'ında yakalanmanın çok daha iyi olduğu görüşünde olan Adalja, "Şu anda Covid 19 hastalarını tedavi etmekte olduğumuzdan çok daha iyiyiz. Her geçen gün daha iyi hale geliyoruz. Covid 19 ile hastaneye yatırılan insanlarda ölümlerin azalması da bunu yansıtıyor.'' dedi.

COVİD 19 SİHİRLİ BİR ŞEKİLDE ORTADAN KAYBOLMAYACAK

Schaffner, ölü sayılarına ilişkin "Tünelin sonunda gerçekten çok sayıda ışık var" dedi ve salgına karşı uyardı: ''Testler, tedaviler ve aşılamalarda kaydedilen tüm ilerlemelerle birlikte Covid 19'un sihirli bir şekilde ortadan kaybolacağı düşünülmemeli. Salgını en azından Amerika Birleşik Devletleri'nde sona erdirmek, virüsün yok olduğu anlamına gelmez. Tıpkı griple yaşadığımız gibi, yıllarca bu virüsle nasıl yaşayacağımızı öğrenmemiz gerekecek."

Schaffner, son olarak Covid 19 nedeniyle 500.000 Amerikalının ölümünden öğrenilmesi gereken kritik dersler olduğuna dair endişesini vurguladı.

BİDEN: ''SALGINI YENMEK İÇİN ULUS OLARAK İYİLEŞMELİYİZ VE ONLARI HATIRLAMALIYIZ''

Pandemi sürecinde günümüze kadar, Amerika Birleşik Devletleri Covid 19 sebepli ölüm sayısında ilk sırada yer aldı. Onu Brezilya (246.504), Meksika (180.107), Hindistan (156.385) ve Birleşik Krallık (120.810) izledi.

500.000'inci ölümün kaydedilmesinden birkaç saat önce, Başkan Joe Biden Perşembe günü gece yarısına kadar tüm federal mülklerde bayrakların yarıya indirilmesi için bir bildiri yayınladı. Biden yaptığı açıklamada, "Bu salgını yenmek için tek bir ulus olarak iyileşmeye, birleşmeye ve bir amaç bulmaya başlayabilmek için onları hatırlamalıyız." dedi.

Yorumlar (0)