Yerli kuersetin şimdi 5 kat daha gelişti

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (Teknopol İstanbul) kuersetin molekülünden yaklaşık 5 kat daha fazla gelişmiş biyoemilim ve yaklaşık 18 kat daha fazla biyoyararlanıma sahip, “izokuersetin” üretimine başladı.

ÖZEL HABER 24.05.2021, 13:00 24.05.2021, 12:58
Yerli kuersetin şimdi 5 kat daha gelişti

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Kuersetin doğada görülen baskın form değildir ve biyoyararlanımı zayıftır. Pek çok bilimsel çalışmada ise izokuersetinin biyoemiliminin 5 kat, biyoyararlamının da 18 kata kadar çıkabildiği gösterilmiştir” açıklamasında bulundu.

YERLİ VE MİLLİ KUERSETİN, AYNI ZAMANDA VİTAMİN KOMPLEKSİNDEN OLUŞUYOR

Tarım Bakanlığı tarafından “İsoquercetin Complex” olarak ruhsatlandırılarak gıda takviyesi olarak üniversite bünyesinde üretilmeye başlanan ürünün içeriğinde izokuersetinin yanı sıra C Vitamini, Çinko, Vitamin B2, Vitamin K2 ve Vitamin D3 de yer alıyor.

Kuersetin molekülünün 2003 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri’nde güvenli kabul edildiğini anlatan Doç. Dr. Savaşçı, molekülün Japonya’da gıda katkı maddesi olarak kullanım yetkisine sahip olduğunu ve birçok üründe antioksidan olarak kullanıldığını açıkladı.

KUERSETİN, ANTİVİRAL VE ANTİ-ALERJİK ÖZELLİKLERE SAHİP

Doç Dr. Savaşçı, molekülle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Quercetin, en popüler flavonoid takviyeleri arasındadır. Nöroprotektif, kardiyoprotektif, kemopreventif, antioksidan, antiinflamatuar, antiviral ve anti-alerjik özelliklere sahiptir. Pek çok klinik çalışmada alerjik astım, saç dökülmesi, romatoid artrit, prostatit, ürik asit ve pek çok kanser türlerine karşı etkinliği gösterilmiştir.

İZOKUERSETİN, GELİŞMİŞ FORMUYLA 15 DAKİKADA MAKSİMUM PLAZMA SEVİYESİNE ULAŞIYOR

Doç. Dr. Savaşçı, kuersetin kompleksi ile ilgili şunları kaydetti: “İzokuersetin, kuersetinin 5 kat daha fazla gelişmiş ve yaklaşık 18 kat daha fazla biyoyararlanım kazandırılmış formudur. Quercetin molekülüne laboratuvar ortamında glikoz kısımları (yan zincir) eklenmek suretiyle üretilen izokuersetin aktif ve hızlı bir şekilde emildiği için 15 dakikada maksimum plazma seviyelerine ulaşır” dedi.

KORONAVİRÜSLERİN HÜCREYE GİRİŞİNİ ENGELLİYOR

Bilimsel araştırmalar kuersetinin yüksek riskli popülasyonlarda korunma sağlayabileceğini açıklıyor. Doç. Dr. Savaşçı konuya ilişkin açıklamada bulundu:

 “Remdesivir veya konvalesan plazma gibi farmakolojik ajanlara yardımcı olarak Covid 19 hastalarının tedavisi için kullanımına ilişkin mevcut kanıtlar sunuldu. SARS-CoV-2 ve diğer koronavirüslerin hücreye girişini ve çoğalmasını durdurduğu, pıhtılaşma ve aşırı immün yanıtı dengelediği kanıtlandı. İzokuersetin formunun ülkemizde yerli ve milli imkânlarla üretilmiş olması sevindirici bir gelişme çünkü bu molekül dünyada az sayıda merkezde üretilebilmektedir. Kanada’da izokuersetinin Covid 19’a karşı klinik denemelerinin birinci fazı başarıyla tamamlandı. İkinci faz çalışmaları da Kanada Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı. Çalışmada Covid 19’dan korunma ve  Covid 19 ile enfekte olmuş katılımcıların hastaneye yatışlarını önlemek ve tedavi etmek için izokuersetin molekülü kullanılıyor. Ben de BioNTech aşısı olduğum halde özellikle varyantlardan etkilenmemek için kuersetin desteği kullanıyorum.”

Yorumlar (0)