Yeni araştırma: kahvenin 40 yıldan fazla hatırı var

Yeni sunulan bir araştırmaya göre günlük kahve tüketimi kalbe iyi geliyor.

ÖZEL HABER 31.08.2021, 16:12 31.08.2021, 15:17
Yeni araştırma: kahvenin 40 yıldan fazla hatırı var

Europian Society of Cardiology (ESC) Kongresi'nde sunulan yeni bir araştırmaya göre, günde üç fincana kadar kahve içmek, daha düşük felç riski ve daha az ölümcül kalp hastalığı riskiyle ilişkilendiriliyor.

Budapeşte, Macaristan Semmelweis Üniversitesi Kalp ve Damar Merkezi'nden Dr. Judit Simon, "Bildiğimiz kadarıyla bu, kalp hastalığı teşhisi konmamış bir popülasyonda düzenli kahve tüketiminin kardiyovasküler etkilerini sistematik olarak değerlendiren en büyük çalışmadır" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

GÜNLÜK FAZLA KAHVE TÜKETİMİ BİLE OLUMSUZ KALP RAHATSIZLIĞINA NEDEN OLMADI

"Sonuçlarımız, düzenli kahve tüketiminin güvenli olduğunu gösteriyor, çünkü günlük yüksek kahve tüketimi bile, 10 ila 15 yıllık bir takipten sonra olumsuz kardiyovasküler sonuçlar ve tüm nedenlere bağlı ölümlerle ilişkili değildi. Ayrıca, günde 0,5 ila 3 fincan kahve, bağımsız olarak daha düşük inme, kardiyovasküler hastalıktan ölüm ve herhangi bir nedenden ölüm riskleriyle ilişkilendirildi."

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

DÜZENLİ KAHVE TÜKETİMİ HAKKINDA HÂLÂ YETERLİ ARAŞTIRMA YOK

Kahve dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olmasına rağmen, düzenli tüketimin kardiyovasküler sağlık üzerindeki uzun vadeli etkisi hakkında çok az şey bilinmektedir.

Araştırma, normal kahve alımı ile kalp krizi, felç ve ölüm arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Çalışmaya katılanlar, işe alım sırasında kalp hastalığı belirtisi olmayan Birleşik Krallık Biobank'ın 468.629 katılımcısından oluşuyordu. Yaş ortalaması 56.2 idi ve katılımcıların %55.8'i kadındı.

Katılımcılar normal kahve alımlarına göre üç gruba ayrıldı:

Yok (düzenli olarak kahve tüketmeyen, yüzde 22,1),

Hafif-orta (günde 0,5 ila 3 fincan, yüzde 58.4) ve

Yüksek (3'ten fazla) fincan/gün, yüzde 19,5).

Araştırmacılar, çok değişkenli modeller kullanarak ortalama 11 yıllık bir takiple günlük kahve tüketiminin kardiyovasküler hastalıklar ve inme ile ilişkisini ortaya koydular. Analizler, yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, sigara içme durumu, fiziksel aktivite, yüksek tansiyon, diyabet, kolesterol düzeyi, sosyoekonomik durum ve olağan alkol, et, çay, meyve ve içecek alımı gibi ilişkiyi etkileyebilecek faktörler doğrultusunda yapıldı.

DÜZENLİ KAHVE TÜKETENLER DAHA SAĞLIKLI KALBE SAHİP

Dr. Simon şunları söyledi: “Görüntüleme analizi, düzenli olarak kahve içmeyen katılımcılarla karşılaştırıldığında, günlük tüketicilerin daha sağlıklı büyüklükte ve daha iyi işleyen kalplere sahip olduğunu gösterdi. Bu, yaşlanmanın kalp üzerindeki zararlı etkilerini tersine çevirmekle tutarlıydı.”

GÜNDE 3 FİNCANA KADAR KAHVE TÜKETİMİ OLUMLU ETKİ YAPIYOR

Simon, son olarak şunları kaydetti:

"Bulgularımız, günde 3 fincana kadar kahve tüketiminin olumlu kardiyovasküler sonuçlarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Altta yatan mekanizmaları açıklamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, gözlenen faydalar kısmen kardiyak yapı ve işlevdeki olumlu değişikliklerle açıklanabilir.”

Yorumlar (0)