Yaz aylarında artan sıvı kaybına dikkat: Günde 3 litre su içilmeli

​Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eşref Araç, hava sıcaklıklarının 40-45 dereceye ulaştığı bu günlerde artan sıvı kaybının dengeli karşılanması gerektiğini belirterek günlük en az 3 litre sıvı tüketilmesini önerdi.

ÖZEL HABER 29.06.2021, 13:40 29.06.2021, 11:35
Yaz aylarında artan sıvı kaybına dikkat: Günde 3 litre su içilmeli

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eşref Araç, özellikle yaz aylarında sıvı kaybının dengeli şekilde karşılanması gerektiğine dikkati çekti. Bu mevsimde tüketilmesi gereken yiyeceklerin yanı sıra sıvı ihtiyacının karşılanması, giyilecek giysi türleri ve gıdaların muhafazası konularında önemli bilgiler paylaştı.

Yaz aylarında özellikle Diyarbakır ve çevre illerde karasal iklimin etkisiyle sıcak havaların hissedildiğini belirten Araç, "Bu bölgelerde güneş ışınının dik geldiği zamanlarda ve bazı kesimlerde kronik hastalığı olanlarda, 65 yaş üstü yaşlılarda ve çocuklarda, sıcaklık artışına bağlı olarak sıvı kaybının fazlalığı ve güneş çarpmasının direkt etkilerinden dolayı bazı hastalıklara neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

YAŞLILAR VE ÇOCUKLAR DEZAVANTAJLI GRUPTA

Normal yaşlardaki erişkinler için sıcağın fazla etkileme durumunun olmadığını söyleyen Araç, "Ancak özellikle sıvı kaybının fazla olacağı alım sağlayamayan yaşlılar veya alım fazlalığı olan ve yeterince sıvı tüketemeyen ile beslenemeyen çocuklar dezavantajlı gruplardır. Bunlarda yeterince sıvı tüketilmemesi, güneşin en fazla dik geldiği ve sıcaklığını hissettirmesi, bölgemiz için saat 11.00 ile 16.00 aralığında güneşe direkt çıkmanın hem sıvı kaybı hem de güneş çarpması dediğimiz sıcaklık artışına neden olmaktadır." şeklinde konuştu.

Araç, "Birçok şikâyete sebep olabilecek nedenlerden dolayı bu saatlerde güneşe çıkılmaması, çıkılması durumunda da koruyucu önlemler alınması gerekir. Bunun için şapka ve açık renkli giysiler kullanılabilir, güneşin direkt maruz bırakmayacağı alanlara çıkılabilir." dedi.

EL VE YÜZ BÖLGELERİ 15 DAKİKA GÜNEŞ GÖRMELİ

Vücudun D vitamini ihtiyacından söz eden Araç, "Bilindiği gibi D vitamini vücudumuz için ihtiyaç olan bir vitamin. Her ne kadar güneşli bir ülkede ve bölgede yaşasak da ülkemizde yüzde 75-80 oranları gibi ciddi sayıda D vitamin eksikliği görülmektedir. D vitamini de güneşte sentezlenen bir vitamin türüdür. Ondan dolayı özellikle D vitaminin etkin olabilmesi için yine güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde 15 dakika süreliğine el ve yüz gibi çıplak alanların güneş görmesini sağlarsak D vitamininin sentezlemesinde yeterli olacaktır. Böylece D vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen kas ve kemik ağrıları ortaya çıkmamış olacaktır." şeklinde konuştu.

15 DAKİKAYI GEÇMEK GÜNEŞ ÇARPMASINA NEDEN OLABİLİR

Tavsiye edilen 15 dakikalık sürenin üzerinde beklemenin güneş çarpmasına neden olabileceği için tansiyon düşüklüğü, baygınlık ve sıvı kaybından kaynaklı bazı şikayetlerin olabileceğine dikkati çeken Araç, "Yaşlı hastalarda sıvı ihtiyacı çok fazla olabileceği ve sıvı kaybını yerine getiremeyecekleri, metabolizmalarında en ufak metabolik problemin ciddi etkiler oluşturabileceği ve vücut savunmasını bozabileceği için bunların çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir." dedi.

GÜNDE EN AZ 3 LİTRE SU İÇİLMESİ GEREKİYOR

Sıvı ihtiyacının karşılanmasının önemle altını çizen Araç, "Gün içerisinde 1,5 veya 2 litre gibi bir sıvı ihtiyacımız var. Ama özellikle yaz mevsiminde terlemenin arttığı, bu vesileyle sıvı kaybının çoğaldığı ve hatta konuşurken dahi su buharıyla birlikte sıvı ihtiyacının daha fazla olduğu hissediliyor. Bundan dolayı yaz aylarında en az 3 litreye kadar sıvı tüketmemiz ve susadıkça bu ihtiyacı karşılanması önemli bir durumdur." ifadelerini kullandı.

Belirtilen hususların yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Araç, sıcaklık artışlarıyla beraber beslenmedeki aşırı yağlı ve karbonhidratlı, baharatlı yiyeceklerin daha fazla rahatsız edeceğini belirterek bunların dışında daha çok mevsim meyveleri ve bölge bazında karpuz veya kavun gibi sıvı içerikli besinlerin tüketilmesi gerektiğini söyledi.

AŞIRI OLMAMASINA DİKKAT EDEREK AYRAN GİBİ GIDALARDAN TUZ DA ALINMALI

Her ne kadar tuz tavsiye edilmese de terlemeyle beraber tuz kaybı fazla olduğundan baygınlık veya fenalık hissi durumlarında aşırıya kaçmamak koşuluyla ayranla beraber tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Araç, "Bunların yanı sıra bilindiği gibi gıdalar sıcakta çok çabuk bozulabiliyor. Sıcak hava dönemlerinde özellikle süt ürünleri, pasta kremalarıyla yapılmış ürünler ile etli ürünlerinin çok çabuk bozulacağı, bununla beraber bakteri ortamı oluşturacağı ve tüketilen bu ürünlerin besin zehirlemesine neden olacağı unutulmamalıdır." şeklinde konuştu.

SÜT ÜRÜNLERİNİN TÜKETİMİNE DİKKAT

Süt ve süt ürünlerinin tüketimi aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkati çeken Araç, önemli tavsiyelerde bulunarak şunları söyledi:

Özellikle süt ve sütten yapılmış yiyeceklerin bozulması durumunda gastroenterit dediğimiz mide-bağırsak sistemini bozacak ve oluşacak ishalle daha fazla sıvı kaybının yaşanacağı bir dönem olur. Kişide besin zehirlenmesine bağlı olarak mide bulantısıyla beraber kusma ve ishal gibi durumların yanında normal olarak terlemeyle sıvı kaybı yaşanmış olacak. Böyle durumlarda özellikle çocuk ve yaşlılar için serum takılması gerekecek. Onun için bu tür durumlarda muhakkak doktora başvurulmalıdır.
Araç, "Bu tür durumlarda vücuda yeterince sıvı gitmediğinden böbreklere de kan gitmez ve fonksiyonları bozulur. 65 yaş hastalarda kronik zemin olabilme ihtimalinden dolayı böbreklerin çalışamaması durumunda organın iflas etmesi söz konusu olabilir." dedi.

Yorumlar (0)