Tıp eğitiminde tecrübe aktarımı değişti: İlk çevrimiçi gece ameliyatı yapıldı

Türk Üroloji Derneği ve İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi iş birliğiyle iki kanser hastası, aynı anda canlı yayınla ameliyat edildi.

ÖZEL HABER 25.06.2021, 11:34 25.06.2021, 11:07
Tıp eğitiminde tecrübe aktarımı değişti: İlk çevrimiçi gece ameliyatı yapıldı

Türk Üroloji Derneği ve İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin iş birliğiyle hastanenin Robotik Cerrahi Merkezi’nde, robotik ve laparaskopik olmak üzere 2 farklı hasta canlı yayında ameliyat edildi.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Üroloji bölümünden Doç. Dr. Eyüp Veli Küçük ve Trakya Üniversitesi Üroloji bölümünden Prof. Dr. Tevfik Aktöz tarafından yapılan ameliyatlar, canlı yayında çevrimiçi olarak Prof. Dr. Sakıp Erturhan’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. 

PANDEMİDE AKSAYAN TEORİK TIP EĞİTİMİNE ÖRNEK OLDU

Yurt içi ve yurt dışından, üroloji branşından doktorların katıldığı canlı yayınla, karşılıklı tecrübe ve bilgi aktarımına ortam hazırlamak maksadıyla yapılan canlı yayın, pandemi döneminde aksayan teorik tıp eğitimine örnek bir ‘gece ameliyatı’ olarak gerçekleşti. Pandemi öncesi konferanslar ve kurslarla yapılan hasta başı akademik çalışmalar, yeni normaller döneminin öncülerinden oldu. 

İKİ KANSER HASTASI DİĞER HEKİMLERİN SORU VE KATKILARIYLA ONLİNE YAYINDA AMELİYAT EDİLDİ

Kanser olduğu tespit edilen 54 yaşındaki erkek hasta ve iki yıldır yaşadığı prostat rahatsızlığı üzerine kanser gelişen 74 yaşındaki erkek hastanın ameliyatları aynı anda gerçekleşti. İki kanser hastası tüm hekimlerin soru ve katkı verdiği online bir yayında sağlığına kavuştu.

EĞİTİMDE TECRÜBE AKTARIMI DEĞİŞTİ: KONGRELER YERİNE ONLİNE AMELİYAT

Gerçekleştirilen ameliyatla ilgili bilgi paylaşan Doç. Dr. Küçük, “Bu organizasyon, Türk Üroloji Derneği ile İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortaklığıyla yapıldı. Esasen ülkemiz, alt yapısı ve mevcut cihazlarıyla bu tip çevrimiçi organizasyonları gerçekleştirmeye uygun. İki hastamızı ameliyata aldık. Aynı anda ameliyatlarına başlanacak ve canlı yayınlanacak. Robotik cerrahi ve laparoskobik cerrahi ile iki ameliyat gerçekleştireceğiz. Ameliyatı, meslektaşlarımızın ekranına yansıtacağız. Bu canlı yayının öncekilerden bir farkı var. Biz bu eğitimleri, pandemiden önce, birtakım kongrelerle ve kurslarla alıyor veya veriyorduk. Araya pandemi girince bütün hayatımız değişti. Eğitim, tecrübe aktarımı değişti” ifadelerini kullandı. 

TEORİK EĞİTİMDE BİR İLK OLARAK ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Doç. Dr. Eyüp Veli Küçük, canlı yayınan ameliyat ile eğitim ve tecrübelerimizi paylaştıklarını belirterek, "Önemi ise ‘ilk’ olması. Pandemi sonrası aksayan canlı cerrahiler gibi bir takım teorik eğitimlerin, akşam ev konforunda alınabiliyor olması ilk kez gerçekleşiyor. Bu yayının Türkiye’de ve Avrupa’da, diğer branşlarda da yapılmak üzere örnek olacağını düşünüyoruz. İlgili meslektaşlarımız evde, ekranlarından bu ameliyatı izleyerek bilgi ve görgülerini arttıracak ve kendi tecrübelerini bizlere aktarmış olacaklar. Soru sorabilecekler, cevaplarını alabilecekler ve hatta sorulan sorulara kendi tecrübe ve bilgilerini de paylaşabilecekler, fikir alışverişinde bulunabileceğiz. Bu olağanüstü dönemde, teorik eğitimlerin çevrimiçi platformda verilmesinin yanı sıra aksayan pratik, elden ele gibi görünen cerrahi eğitime de katkı sağlanmış olacak.”

Yorumlar (0)