Tele-sağlık uygulamaları doktor-hasta ilişkisini değiştiriyor

Dr. Peter Abaci, online sağlık (tele-sağlık) uygulamalarının daha sonraki alışkanlıkların değişmesi için olumlu olabileceğine işaret etti.

ÖZEL HABER 29.04.2021, 16:00 29.04.2021, 13:06
Tele-sağlık uygulamaları doktor-hasta ilişkisini değiştiriyor

ABD’de bulunan Bay Area Ağrı ve Sağlık Merkezi'nin kurucu ortağı ve Tıbbi Direktörü Anestezi ve Ağrı Uzmanı Dr. Peter Abaci, COVID-19 salgınının hastaları değerlendirme, tedavi etme ve etkileşim kurma biçimimi değiştirmeye zorladığını belirtti.

Dr. Peter Abaci, “Bu süreç beni hastalarımı rahatlatmak ve onlarla bağlantı kurmak için yeni yollar bulmaya itti” diyerek, virüsün yarattığı tüm yeni engellere rağmen, doktor / hasta ilişkisini geliştirecek bazı derslerin olduğuna işaret etti.

DOKTOR HASTA İLİŞKİSİNDE GÖRSEL İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ

Dr. Abaci, salgının gün ışığına çıkardığı bazı noktaları şöyle açıkladı:

“Görsel iletişim önemlidir. Hastalarımın görsel ipuçlarına, yüz hareketlerine ve ince vücut dili hareketlerine onlar götürülene kadar ne kadar güvendiğimi asla takdir etmedim. Hastalarımla telefonla konuşmaya başladığımda, vücutlarında hiçbir hareket veya yüz bağlantıları olmadığında duyduklarımla birlikte gittikleri deneyimlerini tam olarak anlamanın ne kadar zor olduğunu çabucak öğrendim. Ayrıca, onları göremediğimde onlara mesajımı gerçekten anladıklarından emin olamıyordum.”

HASTALAR KENDİ KENDİNİ MUAYENE ETMEYİ ÖĞRENDİ

Kendi kendine muayenenin yararlı olabileceğine işaret eden Abaci, şunları kaydetti:

“Dokunarak muayene her zaman tıp uygulamasının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Hastalar ağrı çektiğinde, sık sık kasları, hassas tetik noktalarını, ciltlerinin sıcaklığını hissetmek ve sinir fonksiyonu ve kas gücü gibi şeyleri test etmek isterim. Ancak sosyal mesafe önlemlerine duyulan ihtiyaç ve sanal olarak tele-sağlık yoluyla tedavilere yapılan vurgu, hastalarımın kendi muayene süreçlerine daha fazla dahil olmaları anlamına geliyor.”

ONLİNE GÖRÜŞMELERDE HASTANIN EV YAŞAMINA İLİŞKİN DOKTORUN BİLGİLENMESİ TEDAVİ  SÜRECİNİ ETKİLİYOR

Abaci, “Sanal bir randevunun avantajları olabilir. Pandemi, birçok hastayı ilk kez sanal olarak doktorlarıyla etkileşime girmeye zorladı. Hastalarımızla küçük gruplar halinde psikoloji dersleri, sanat terapisi ve egzersiz dersleri gibi şeyler için etkileşimde bulunmak için Zoom gibi platformları kullandığımız uygulamamda kesinlikle durum böyleydi. Bu sanal etkileşimin bazı hastalarım için zor olduğunu bilsem de, hastalarla çalışmak bana onları kendi evlerinin ortamında görme şansı verdi. Bir hastanın ev ortamını görmek, doktorların, fizyoterapistlerin ve danışmanların, hastalarının yaşamları hakkında tedaviyi iyileştirmek için kullanılabilecek ek içgörüler kazanmasına yardımcı olabilir” dedi.

PANDEMİ SÜRECİ KALICI İZLER BIRAKACAK

Dr. Peter Abac, son olarak şunları kaydetti:

“Tahminimce COVID-19, sağlığımızı nasıl yönettiğimize dair kalıcı izler bırakacak. Tüm zorluklara rağmen, bu deneyimden alabileceğimiz ve doktorların ve hastaların birlikte çalışma şeklini iyileştireceğini umduğum pek çok olumlu ders var.”

Yorumlar (0)