Süt tüketimi obezite ve insülin direncinden koruyor

Çocukluk döneminde süt tüketmenin ilerleyen yaşlarda metabolik sendromdan koruduğu belirtildi.

ÖZEL HABER 01.10.2021, 11:10 08.11.2021, 14:11
Süt tüketimi obezite ve insülin direncinden koruyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölüm başkanı Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Küçükkasap Cömert, Çocukluk çağındaki süt tüketiminin obezite hipertansiyon ve insülin direnci ile ortaya çıkan metabolik sendromdan koruduğu bilgisini paylaştı.

SÜT DİYETİN ÖNEMLİ BİR BİLEŞENİ: VİTAMİN VE MİNERAL KAYNAĞI

Cömert, süt ve süt ürünlerinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde, içerdiği besin ögeleri bakımından diyetin önemli bir bileşeni olarak kabul edildiğini kaydederek, süt ürünlerinin protein kalitesinin yüksek olduğunu ifade etti.

İNEK SÜTÜ BÜYÜME FAKTÖRÜNDE ETKİLİ

Cömert, ayrıca sütte yağda çözünen A, D, K vitaminleri, suda çözünen B 12 vitamini ile riboflavin Ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi minerallerin bulunduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sonlandırdı:

"İnek sütü, bağışıklık sistemini olumlu yönde destekler, kan basıncını ve kanser riskini azaltır, diş çürüklerine karşı koruyucudur. İnek sütü, içerdiği besin ögelerinin yanında, büyüme faktörlerini de uyarıyor. İnsan vücudundaki en önemli büyüme faktörlerinden biri olan insülin benzeri büyüme faktörü, en çok kemik dokuda bulunuyor ve kemik dokuda protein yapımını artırarak büyümeyi ve gelişmeyi sağlıyor. Çocukluk döneminde kemik yapımı çok hızlıdır bu yüzden kalsiyum gereksinimi artıyor."

Yorumlar (0)