SBÜ Öğretim Üyesi Vefik Arıca Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığına Atandı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Siirt Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı, Prof. Dr. Vefik Arıca, Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığına atandı.

ÖZEL HABER 30.08.2021, 21:08 30.08.2021, 21:28 Ahmet Balcı
SBÜ Öğretim Üyesi Vefik Arıca Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığına Atandı

Prof Dr Vefik ARICA, 
 
43 yaşında, evli ve 2 kız evladı var..
Eşi de Tıp profesörü..
 
İstanbul Tıp Fakültesini (Çapa Tıp Fakültesi) dereceyle bitirdikten sonra Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı ihtisasını da İstanbul Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bitirerek göreve başladı.
 
İstanbul ilinde Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi dışında İstinye devlet hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi farklı hastanelerde görev aldı.
 
Hacettepe Üniversitesinden 33 yaşında Doçentlik ünvanını, 38 yaşında İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Profesörlük ünvanını aldı.
 
2012 yılında Türkiye'de en fazla bilimsel yayın ve makale yazan genç bilim insanı ödülünü 2 yıl üst üste aldı..
 
2016 yılında TÜBİTAK tarafından "En iyi Proje Ödülü" aldı..
 
2017 yılında Newyork Üniversitesi tarafından "Uluslararası Üstün Başarı Ödülü" nü aldı..
 
2018 yılında "Yaşam Boyu Onur Ödülü" ne layık görüldü..
 
Bilimsel eserleri arasında 19 adet bilimsel kitap, 131 bilimsel makale ve yayın, ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelerde çok sayıda konuşmacı ve oturum Başkanlığı, birçok dergide bilimsel hakemlik gorevi yer almakta..
 
Halen eski adı okmeydani eğitim ve araştırma hastanesi yeni adı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof Dr Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Kliniği Öğretim Üyesi olarak ve aynı zamanda 2.5 yıldır Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığını sürdürmekte idi.
 
Covid-19 Pandemi Kurulu üyesi.
 
Pandemi döneminde ulusal gazete ve televizyonlarda çok sayıda doğru ve yerinde bilgilendirmeleriyle dikkatleri üzerine çekmiştir.
 
Halen Sabah gazetesi, tibbiyebulteni.com gibi sağlık sitelerinde bilimsel sağlık yazıları yazmaktadır.

Yorumlar (0)