Salgının başından beri onkoloji servisleri sağlık hizmeti vermeye devam ediyor

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında en yüksek risk gruplarından biri olan olan kanser hastalarının tedavisi, Zorlu süreçte fedakarlıklarıyla isimlerinden söz ettiren sağlık çalışanlarının özverisi sayesinde aksamadan devam ediyor.

ÖZEL HABER 29.03.2021, 12:00 29.03.2021, 11:58
Salgının başından beri onkoloji servisleri sağlık hizmeti vermeye devam ediyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tibbi Onkoloji Sorumlusu Doç.  Dr. Melike Özçelik, dünyanın en önemli iki hastalığına karşı verilen mücadeleyi anlattı: “Onkoloji bölümü aktif hasta tedavisi hastalarla ve tedavisi tamamlanmış hastaların kontrolünden sorumlu.  Özçelik, "Poliklinikte hastalarla görüşürken tedavi ünitesinde tedaviler uygulanırken maske ve mesafe kurallarından ödün vermedik.”

Özçelik, “Temizlik personeli çok özverili çalıştı. Hastaları ziyarete gitmeye, ziyaretçi kabul etme alışkanlıklarını terk etmeleri konusunda sık sık uyardık” diye konuştu.

Salgın sürecinde hastalar önlemler altına alınarak tedaviyi aksatmadı. Tedavisi tamamlanan kanser hastaları için de şikayeti olanlar ve hekimlerin hastalığı tekrar etme olasılığı yüksek gördüğü hastalar hastaneye davet edildi.

“HASTALARIN KONTROLE GELMEMESİ SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Doç. Dr. Özçelik, “Şikayet olmayan hastaları ise arayı biraz açarak takip etmek istedik. Salgın döneminde uzun süre hastaların kontrole gelmemesi hastalık sürecini olumsuz etkileyecektir. Hastalarımızın çoğunda bu tarz düşüncelerin olduğunu gördük. Hatta bu tarz düşünceleri olan hastaların hekimine bunu bildirmesi ve birlikte ortak bir yol izlemeleri gerekir” dedi.

SALGIN SÜRECİNDE DE HEP GÖREV BAŞINDALARDI

Hekimler, salgın sürecinde hastalarıyla sık sık telefonla iletişim kurdu. Özçelik, onkoloji poliklinikleri hiçbir zaman kapanmadı. Biz hep görev başındaydık. Bir dönem cerrahi işlemlerin azalmasına bağlı havuzunuza eklenen yeni hastalarda azalma olmuştu. Şu an eskisinden çok daha fazla hasta başvuruyor polikliniklerimize” dedi.

ONKOLOJİ HASTALARINA AŞI OLMALARI TAVSİYE EDİLİYOR

Doç. Dr. Melike Özçelik, kanser hastalarının Covid 19 aşısı yaptırıp yaptırmamalarına ilişkin “gerek tedavi gerek kontrol sürecindeki kanser tanılı hastalarda aşı uygulamasının sakıncalı olduğuna dair elimizde bir veri bulunmamakta. Olası bir Covid 19 enfeksiyonunda onkolojik tedavilerin etkilenmemesi için hastalarımıza aşı olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)