Quercetin ölümcül virüslerden korunmamıza yardımcı olabilir mi?

Salgın dönemlerinde vitamin alarak bağışıklığımızı güçlendiriyor ve ellerimizi yıkayarak sağlıklı kalmaya çalışıyoruz ancak yine de hastalığa yakalanıyoruz. Quercetin, bizi bu virüslerden korumaya yardımcı olabilecek bir ek takviye olabilir.

ÖZEL HABER 21.06.2021, 11:26 21.06.2021, 11:23
Quercetin ölümcül virüslerden korunmamıza yardımcı olabilir mi?

Quercetin maddesi yalnızca bitkisel gıdalarda bulunan fitokimyasallardan biri. Flavonoidler adı verilen bir grup fitokimyasala aittir ve hücrelerimizi zarar görmekten koruyan güçlü bir antioksidandır.

GENELLİKLE KIRMIZI MEYVELERDE BULUNUYOR

Diyetinizde bu flavonoidlerden bol miktarda almak için, her gün bu yiyeceklerden bazılarını yemeye çalışın: Soğan, özellikle kırmızı soğan, taze soğan, elma, yaban mersini ve kızılcık, brokoli, domates, özellikle kiraz domates, yeşil çay ve siyah çay.

Bilim insanları dünyada yaklaşık 100 milyon virüs türü olduğuna bildiriyor. Virüsler kendi başlarına çoğalamaz veya çok uzun süre yaşayamazlar. Ancak virüsler yüzeylerde ve havada birkaç dakika kalabilir, bu sebeple grip mevsiminde nelere dokunduğumuza dikkat etmek önemli hale geliyor.

Özellikle salgın dönemlerinde güçlü bir bağışıklık sistemine ve sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasına sahip olmamız bizim için önemlidir.

QUERCETIN VİRÜSLERİN ÇOĞALMASINI DURDURABILIR MI?

Yürütülen bazı bilimsel çalışmalar bu soruya cevap olabilir:

“Journal of Infectious Disease and Preventative Medicine” adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre quercetin, influenza, parainfluenza, rinovirüs, respiratuar sinsityal virüs ve adenovirüs dahil olmak üzere çok sayıda solunum virüsünün virüs replikasyonunu inhibe ederek güçlü bir antiviral görevi görüyor.

Phytotherapy Research'te yayınlanan farelerle yapılan bir 2012 araştırması, quercetin'in influenza semptomlarını ve şiddetini azalttığını ortaya konuldu. Farelere influenza A virüsü ile enfekte olduktan sonra altı gün boyunca quercetin verildi, araştırma sonucunda hayatta kalma oranının daha yüksek olduğu bildirildi.

QUERCETIN COVID-19'U ÖNLEYEBILIR MI?

Her ikisi de bir tür koronavirüs olduğundan, 2003 pandemisine neden olan SARS virüsüne benzediği düşünüldüğü için Covid-19'a SARS-CoV-2 de deniyor. SARS salgını sırasında bilim insanları, quercetin'in SARS-Koronavirüsünün Vero E6 hücrelerine girişini engelleyebildiğini buldular.

Quercetin, C vitamini ile birlikte uygulanmasıyla birlikte etkisini artırılabilir ve antiviral özellikler sergiler. Çalışmalar, quercetin ile C vitamini almanın quercetin'in vücut tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

AŞININ YERİNE GEÇMİYOR

Araştırmalar, quercetin'in diğer ölümcül virüslere karşı antiviral özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor. Covid-19 ( SARS - CoV-2 ) aşısını yaptırmanız önerilir. Quercetin sizi yinelenen virüslerden koruyabilir, ancak besinler veya takviyeler bir aşının yerini tutmaz.

Yorumlar (0)