Prof. Dr. Nurgül Ceran: "Herkes kendi polisi olacak"

Koronavirüs vaka sayısı 65.000’e ulaştı. Artık virüsün yayılmaması adına uygulanan 15 günlük kısmi kapanma döneminde tedbirlere tam anlamıyla uyulması gerekiyor. Prof. Dr. Nurgül Ceran, "herkes kendi polisi olacak" dedi.

ÖZEL HABER 19.04.2021, 12:30
Prof. Dr. Nurgül Ceran: "Herkes kendi polisi olacak"

Salgının kontrolden çıkmaması için hareketliliği en aza indirmek ve evde kalmak gerekiyor. Üretim hariç tam kapanmanın şart olduğu bu süreçte uzmanlar da tehlikeye dikkat çekiyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurgül Ceran, kısıtlamadan muaf olan çalışanlar dışındaki vatandaşlara çağrı yaptı.

HERKES KENDİ POLİSİ OLACAK

Prof. Dr. Nurgül Ceran, çalışma izni olmayan kimselerin sokağa çıkmaması gerektiğinin altını çizerek, “Bu kısıtlamalar işe yaramazsa daha değişik önlemler gelebilir. Vatandaşın tüm kurallara uyuması gerekiyor. Herkes kendi polisi olacak. Herkes, kendi sorumluluğu ile hareket edecek.” dedi.

EN ÇOK AİLE İÇİ VAKALAR GÖRÜLÜYOR

En çok aile içi vakaların görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ceran, “Aile bireyleri dışarı çıkıp geliyorsa uzak durun. Vatandaş, evde bile olsa maskeyle oturacak. Mümkünse bir yemek yiyecek sonra diğer yiyecek. Hastalığı nereden aldığını bilmiyor kişi. Enfekte olduğunda da ailede de enfekte çıkıyor. Enfeksiyon yoğunluğu çok fazla. Bireysel dikkatle olacak bir şey, başkada çaremiz yok. Aşılar tamamlanana kadar önlemlere uymamız lazım” diye görüşünü bildirdi.

ŞİKAYETİ OLMADAN HASTALIĞI BULAŞTIRANLAR DA VAR

Ceran, şikayeti olmadan hastalığı bulaştıranların da olduğunu söyleyerek, “Enfekte olan kişilerde ilk iki gün en fazla enfekte olma durumu görülüyor ve kimden aldığını da bilmiyorlar” dedi.

Yorumlar (0)