Prof. Dr. Kemalettin Aydın: Güz dönemi yasaklarla kaybolmasın

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, delta varyantı ile birlikte yeniden yükselişe geçen Covid-19 vakalarını değerlendirdi.

ÖZEL HABER 09.08.2021, 12:16 09.08.2021, 12:45
Prof. Dr. Kemalettin Aydın: Güz dönemi yasaklarla kaybolmasın

Delta varyantının yayılmasıyla beraber Covid 19 vakalarının sayısı her gün yükseliyor. Covid 19 vaka sayısı 25 bine çıkarken zatürre görülme sıklığı ise yüzde 5’e yükseldi.

10 GÜNDE 200 BİNİ AŞKIN VAKA, 10 BİNİ YOĞUN BAKIMDA

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “10 gündür vaka sayısı 20 binin üzerinde. Bu da 10 günde toplamda 200 bini aşkın vaka yapar. Bunun yüzde 5’i, yani 10 bin kişi yoğun bakım hastası. Yoğun bakımda doluluk ve solunum cihazına bağlanma oranı artıyor” ifadelerini kullandı.

SOLUNUM CİHAZINA BAĞLANMA ORANI ARTIYOR

Prof. Dr. Aydın, “10 günde bu sayı ortalama 200 bin vaka yapar. Bunun yüzde 5’i yoğun bakım hastası olsa 10 bin olur. Böylelikle yoğun bakım doluluk oranı, solunum cihazına bağlanma oranı da artıyor. Vaka sayısı yüksek olduğu sürece 2’nci haftadan sonra da ölen insan sayısı artıyor” dedi.

YOĞUN BAKIM HASTALARININ YÜZDE 90’I AŞISIZ

Hastanede ve yoğun bakımda yatanların yüzde 90’nın aşısız olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kemalettin Aydın, vakaların artışıyla beraber hastaneye yatanların önemli bir kısmının Delta varyantı taşıdığını belirtti.

İKİ DOZ AŞI OLANLARDA AĞIR HASTALIK VE ÖLÜM ORANI ENGELLENİYOR

Aydın, “Hastanede yoğun bakıma yatan ve entübasyon ihtiyacı duyan hastaların yüzde 90-95’i aşı yaptırmayanlardan veya eksik aşı yaptıranlardan oluşuyor. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalarda da iki doz aşısını olan insanların yüzde 100’e yakın ağır hastalık ve ölümü engellediğini biliyoruz” şeklinde konuştu.

GÜZ DÖNEMİ YASAKLARLA KAYBOLMASIN

Prof. Dr. Aydın, “Güz döneminin yasaklarla kayıp bir dönem olmaması için ağustos ayı boyunca aşı yaptırma imkanı olan ve devletin temin ettiği aşılara ulaşan herkesin aşısını yaptırmasını özellikle tavsiye ediyorum” uyarısını tekrarlayarak sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (0)