Prof. Dr. Gerek: Farklı aşı kombinasyonları varyantlara karşı daha etkili

Sinovac aşısının Türkiye'de yapılan Faz-3 çalışmasında gönüllü olan Prof. Dr. Mustafa Gerek, delta varyantına karşı koruyucu olduğunu belirterek 3'üncü doz için Biontech aşısı yaptırdığını belirtti.

ÖZEL HABER 02.07.2021, 14:31 02.07.2021, 13:12
Prof. Dr. Gerek: Farklı aşı kombinasyonları varyantlara karşı daha etkili

Sinovac aşısının Türkiye'de yapılan Faz-3 çalışmasında gönüllü olan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, 3'üncü doz için Biontech aşısı oldu.

AŞI YAPTIRAN İLK SAĞLIK ÇALIŞANI OLMUŞTU

SBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, Çin menşeli Sinovac aşısının Türkiye'de 25 merkezde yapılan Faz-3 çalışmalarında gönüllü olmuştu. Bu kapsamda Türkiye'de aşı yaptıran ilk sağlık çalışanlarından olan Prof. Dr. Gerek, Bilim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda bugün 3'üncü doz aşısını yaptırdı. 

HATIRLATMA DOZLARI ANTİKOR KAZANIMI SAĞLAYACAK

Prof. Dr. Gerek, hatırlatma dozlarının vücutta daha güçlü savunma oluşturacağını ve bu sayede antikor düzeyinin daha iyi noktaya gelebileceğini söyledi. "3'üncü hatırlatma dozlarıyla pandemiye karşı savaşta önemli kazanım elde etmiş olacağız" şeklinde konuştu.

ÖZELLİKLE BİONTECH AŞISI DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİLİ

Prof. Dr. Gerek, farklı kombinasyonlarla yapılan aşıların daha yüksek düzeyde antikor sağladığını bildiklerini ifade ederek, "Özellikle olduğum Biontech aşısının delta varyantına karşı koruyucu olduğunu biliyoruz ki bugünlerde başta İngiltere ve Hindistan olmak üzere dünyada önemli bir tehdit oluşturur düzeye geldi. Delta varyantı ülkemizde de görülmeye başlandı. Sağlık çalışanlarına bu fırsatı vererek en azından bu varyantla mücadelede sağlık çalışanlarını korumuş olacağız. 50 yaş ve üzerinde, kronik hastalığı olanlarda daha fazla olmak üzere 3’üncü hatırlatma dozlarıyla da en azından pandemiye karşı savaşta önemli bir kazanım elde etmiş olacağız" dedi.

FARKLI AŞI KOMBİNASYONLARI VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ

Çin'inCovid-19 aşısının Faz-3 çalışmalarında ilk gönüllülerden olan Prof. Dr. Gerek, "3'üncü doza fırsat verildiği için bugün Biontech aşısıyla da hatırlatma dozu uygulanmış oldu. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü çeşitli varyantlara karşı farklı kombinasyonlarla daha güçlü bir koruma elde edileceğini düşünüyorum. Aşının sağladığı koruma ve özellikle pandemi mücadelesindeki rolünü çok önemsiyoruz. Bugün için elimizdeki tek silah bu. Eğer biz tekrar normal bir hayata döneceksek toplumda belli bir düzeyde aşılama oranına ulaşmamız lazım. Toplumu bu virüsle mücadelede daha bağışık hale getirmemiz lazım. Bunun için elimizdeki tek silah aşı. Muhtemeldir ki tekrarlayan dozlar olacaktır, hatırlatma dozları devreye girecektir. Belki önümüzdeki dönemde aşıların daha rafine hale gelmesiyle daha uzun süreli etki sağlayabilecek aşılar devreye girecektir" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (0)