Prof. Dr. Aydın: Salgın aşı olmayanlar üzerinden devam ediyor

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, okulların açılmasından sonra sonbaharda vaka sayılarının yükselişe geçeceği öngörüsünde bulunarak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

ÖZEL HABER 01.09.2021, 14:19 01.09.2021, 14:29
Prof. Dr. Aydın: Salgın aşı olmayanlar üzerinden devam ediyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Aydın, dün itibariyle okulların açılmasıyla yurt içinde oluşacak hareketliliğin vaka sayılarını etkileyeceğini söyleyerek, “Vakaların en yoğun olduğu yer Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu. Eylül ayının ortalarından itibaren tüm okullar açılacak. Bütün aileler mecburi olarak çocuklarıyla beraber tekrar yaşam alanlarına dönecek. Şu anda da güz döneminde vakaların yükselme riski söz konusu. Sağlık altyapısı onu kaldıramayacağını gördüğü zaman yeniden kısıtlamalar olur. Ama sadece aşısızların yaşam alanlarını daraltma gibi bir kısıtlama olur” şeklinde konuştu.

SALGIN AŞI OLMAYANLAR ÜZERİNDEN İLERLİYOR

Türkiye’de henüz toplumsal bağışıklık sağlayacak düzeyde aşılama yapılmadığını vurgulayan Prof. Dr. Kemalettin Aydın, aşı olmayanların salgını sürdürdüğünü belirterek, “Vatandaş aşı oluyor ama toplumsal bağışıklık dediğimiz salgının hızını kesecek durumda aşılama oranına henüz ulaşamadık. Toplumun yüzde sekseninden fazlasının aşı olması lazım. Tüm Türkiye’de delta varyantı oranı yüzde 90’a yükseldi. Daha hızlı bulaşma özelliği var. Onu da şu an mevcut aşılar yavaşlatıyoruz ama yine de salgının hızı aşısızlar üzerinden devam ediyor. Aşısızlar üzerinden ilerleyen salgın, geçtiğimiz yıldan daha fazla yayılıyor. Hastanelerde yatan vakaların yüzde 90’ı ya aşısız ya da aşılarını henüz tamamlamamış kişiler. Böyle olunca hiç zaman kaybetmeden salgının hızını azaltmak lazım. Üzerimize gelecek büyük dalgayı ancak bu şekilde kesebiliriz şeklinde konuştu.

VAKALARIN EN YOĞUN OLDUĞU YER DOĞU KARADENİZ, DOĞU ANADOLU

Prof. Dr. Aydın, okulların açılmasıyla beraber doğudan batıya doğru oluşacak göç dalgasının ülkeyi etkisi altına alabileceğinin altını çizerek güz döneminde yoğunluk olabileceğini ifade etti.

Yeni bir dalga sonucunda aşısızlara bazı kısıtlamalar uygulanabileceğini duyuran Aydın, “Şu anda Trabzon, Rize, Erzurum, Diyarbakır, Şırnak, Van 100 binde görülen vaka sayısında 400’lerde. Yani bu ne demek? Salgının, vakaların en yoğun olduğu yer Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu.

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMALAR GELEBİLİR

Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Eylül ayının ortalarından itibaren okullar açılınca, bütün aileler mecburi olarak çocukları ile beraber tekrar yaşam alanlarına dönecek. Döndüklerinde de kümelenmeler bir araya gelmeler olacak. Çok hızlı bulaşan bir virüsle karşı karşıyayız. İstanbul’a dönülen Eylül ayının sonundan sonra virüs bulaşma hızı düşünülürse Ekim ayının ortalarında metropol kentlerinde vaka sayıları bugünden çok daha yüksek olur. Şu an için kısıtlamaların geleceğini düşünmüyorum. Ama Ekimden sonra vaka yoğunluğu sağlık sistemini zorladığı zaman yine kısıtlamalar olabilir. Geçen sene de böyleydi. Güz dönemi tsunami ile karşılaşacağız demiştik. Nitekim söylediklerimiz çıkmıştı. Şu anda da güz döneminde vakaların yükselme riski söz konusu. Sağlık altyapısı bunu kaldıramadığını gördüğü zaman yeniden kısıtlamalar olur. Ama şu an için bir kutlama söz konusu değil. Sadece aşısızların yaşam alanlarını daraltma gibi bir kısıtlama olur.”

Yorumlar (0)