"Nüfusun yüzde 70'i aşılanırsa toplumsal bağışıklık sağlanır"

Toplumsal bağışıklığın kazanılmasında aşılama birincil rol oynuyor. Toplumsal bağışıklığın ne zaman kazanılacağı ise merak konusu.

ÖZEL HABER 26.05.2021, 11:26 26.05.2021, 11:48
"Nüfusun yüzde 70'i aşılanırsa toplumsal bağışıklık sağlanır"

Türkiye’de uygulanan aşı sayısı 27 buçuk milyona yaklaştı. Bu süreçte toplumsal bağışıklık seviyesi %20‘yi geçti. Aşı tedariki planlandığı şekliyle devam ediyor. Ülkemize 270 milyon doz koronavirüs aşısının daha geleceği bildirildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Şu anda ikinci dozunu yaptırmış Türkiye’deki kişi sayısı %14 ama birinci dozunu yaptırmış ikinci dozunu yaptırmayı bekleyenlere de eklersek bu yaklaşık %22,20 üçlere çıkacak” diye belirtti.

NÜFUSUN YÜZDE 70’İ AŞILANMALI

Nüfusun %70 inin aşılanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Aydın, Ancak bu şekilde toplumsal bağışıklığın kazanılabileceğini ifade etti.

Aydın, konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Bizim 85 milyonluk nüfusumuzun yüzde 70’ini yaklaşık 60 milyon nüfusu aşıladığımız zaman yani 120 milyon doz ile salgın yönetimi açısından toplumsal bağışıklığı sağlamış, salgın yönetimini kontrol altına almış oluruz. 120 milyon doz aşı hedefi uzmanlara göre toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması riski ortadan kaldırmaya yeterli.”

120 MİLYON DOZ AŞI HEDEFİ

Gençlerin aşılanması toplumsal bağışıklığın kazanılmasında büyük rol oynuyor. Amaç, haziran ayında 18-20 yaş üstü herkesi aşağıya eriştirmek.

Aydın, “Temmuz ayında da devam edilecek aşılamayla, güz dönemine kadar aşıların 120 milyon dozunu uygularsak güze kadar toplumsal bağışıklığı sağlamış tüm yaşam alanlarımızla gireriz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)