Meme kanserinde erken tanı ve ekip yönetimi çok önemli!!!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) bünyesinde kurulan İzmir Tıp Fakültesi ev sahipliğinde Uluslararası Meme Kanseri Sempozyumu yapıldı.

ÖZEL HABER 18.10.2021, 14:30 08.11.2021, 14:49
Meme kanserinde erken tanı ve ekip yönetimi çok önemli!!!

SBÜ İzmir Tıp Fakültesi Bilimsel Toplantılarının onuncusu olan ‘’Uluslararası Meme Kanseri Sempozyumu’’ meme kanserinde farkındalık ayı olarak kabul edilen Ekim ayı içinde 8-9 Ekim 2021 tarihlerinde çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

YERLİ VE YABANCI ÇOK SAYIDA KATILIM GERÇEKLEŞTİ

Ege Bölgesi Cerrahi Derneğinin katkılarıyla gerçekleşen sempozyuma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Karakoç’un da katılımlarıyla ABD, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, İsviçre, İtalya, Mısır olmak üzere toplam 7 ülkeden 11 uluslararası konuşmacı ve 60 ulusal konuşmacı katılım gösterdi.

FARKLI BRANŞLAR BİR ARAYA GELDİ

İzmir Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver İlhan ile Doç. Dr. Baha Zengel’in eş başkanlığında gerçekleştirilen sempozyumda meme kanserinin güncel tanı ve tedavileri, meme cerrahisi, radyoloji, patoloji, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp, plastik ve rekonstrüktif cerrahi branş uzmanlarınca çok branşlı bir yaklaşımla tartışıldı.

MEME KANSERİNDE ERKEN TANI VE FARKLI BRANŞLARIN TAKİBİ GEREKİYOR

Prof. Dr. İlhan ve Doç. Dr. Zengel’in ortak açıklamasında, meme kanserinin tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser olduğu ve erken tanının çok önemli olduğu vurgulandı. Özellikle genç ve risk faktörü yüksek olan hastalarda genetik testlerin  yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, tanıdan itibaren meme kanseri hastalarının birçok branştan uzman hekimden oluşan meme konseylerince yönetilmesinin gerekliliğinin altı çizildi.

Yorumlar (0)