Kurallara uyulursa Ramazandan sonra vakalarda düşüş bekleniyor

Koronavirüste önlenemeyen vaka artışları, pozitif çıkanların yurtlarda izole edilmesini gündeme getirdi.

ÖZEL HABER 20.04.2021, 10:45
Kurallara uyulursa Ramazandan sonra vakalarda düşüş bekleniyor

Mutant virüsün yayılımının önlenmesi için pozitif vakaların yurtlarda karantinaya alınması en sağlıklı ve tecrübe edilmiş formül olarak yeniden gündeme geldi. 60 bin üzerinde seyreden günlük vaka sayısının yetersiz sosyal mesafe ve izolasyon şartları nedeniyle evlerde aile içi yayılımı tetiklemesinden endişe duyuluyor.

4 BİN 305 KİŞİ İZOLASYON SÜRECİNDE

Covid-19 salgını başladığında yüz binlerce kişiyi karantinada barındıran Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yurtlar salgının geriletilmesinde önemli rol oynamıştı. Halen yurtlarda zorunlu izolasyon altına alınan siviller de bulunuyor. 15 Nisan itibariyle 71 ilde toplam 84 yurtta 4 bin 305 sivil vatandaş izole edilerek barındırılıyor. Yurtlarda misafir edilen sağlık personeli de var. Ankara ve Çankırı’da 3 yurt 208 sağlık görevlisini salgın döneminde ağırlamaya devam ediyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Kemalettin Aydın, kişiye sorularak evi uygun olmayanlara izole şartlarının sağlanabileceğini belirtti.

“POZİTİF VAKALAR EVİ MÜSAİT DEĞİLSE YURTLARA ALINMALI”

Pozitif çıkan vatandaşlarının izole edilip karantinaya alınmasının önemine işaret eden Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, izolasyon için evlerin uygun olmayabileceğini vurguladı. Kişiye sorulup evi uygun olmayanlara kamunun izole şartlarını sağlaması gerektiğini belirten Aydın “Pozitif olan ve karantinada olması gereken vatandaşların yolda olanların tespit edilmesi halinde, yakalanan kişiler tereddütsüz yurtlara alınmalı” dedi.

HERKES KURALLARA UYARSA RAMAZAN SONRASI VAKALAR DÜŞECEK

Kurallara herkesin uyması halinde Ramazan Bayramı sonrası vakaların 10 binlere düşeceğini dile getiren Prof. Dr. Aydın, “Seferberlik halindeyiz. Bu süreçte de bu mücadele de görevini yerine getirmeyenler vicdanen bu cezayı kendilerine vermeleri gerekir” dedi.

Yorumlar (0)