İsoquercetin molekülünün laboratuvar ortamında virüse karşı etkinliği kanıtlandı

Quercetin molekülünün laboratuvar ortamında glikoz halkası eklenmesi sonucu emilimi arttırılmış hali olan İsoquercetin maddesinin Covid 19’a karşı klinik denemelerin başvurusu Health Canada'ya gönderildi, 2. kez denenmesi için onaylandı.

ÖZEL HABER 15.04.2021, 10:05 15.04.2021, 11:40
İsoquercetin molekülünün laboratuvar ortamında virüse karşı etkinliği kanıtlandı

Merkezi Montreal’de bulunan Pharmascience İlaç şirketi, Montreal Klinik Araştırmalar Enstitüsü (IRCM) ve Uluslararası Anti-Viral Konsorsiyumu (ICAV) ile birlikte Kanada hükümetine bağlı sağlık kuruluşu olan Health Canada’ya geniş antiviral içeriği bulunan ‘izokuersetin’ adlı bir madde ile ilgili yeni bir klinik araştırma önerisi sunmuştu.

İSOQUERCETİN ÇALIŞMALARI ONAYLANDI

Health Canada, ICAV’ın izokuersetin maddesinin Covid 19 virüsü için 2. kez denemesini onayladı.

İsoquercetin ile yapılan çalışmalar, hafif ila orta şiddette Covid 19 ile hastaneye yatırılan hastaları hedefliyor.

LABORATUVAR ORTAMINDA VİRÜSE KARŞI ETKİNLİĞİ KANITLANDI

Winnipeg'deki Ulusal Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda, Dr. Chrétien'in MRCI’daki araştırma ekibi tarafından izokuersetinin hayvanlarda Ebola ve Zika virüslerine ve laboratuvar ortamında yapay koşullarda SARS CoV-2 virüsüne karşı etkili olduğu kanıtlandı.

ICAV kurucusu Dr. Jeremy Carver ve ICAV’ın ilaç geliştirme ekibi, çoğu insanın beslenme programında yer alan, örneğin soğanda bulunan, doğal olarak oluşan bu bileşiğin etkinliği hakkındaki çalışma için uzman desteği sağlıyor.

"İsoquercetin" adlı geniş spektrumlu maddenin anti-viral deneyi, Prof. Dr. Michel Chrétien'in öncülüğünde Montreal Klinik Araştırma Enstitüsü (IRCM) sponsorluğunda yürütülecek.

MERKEZ DAHA ÖNCE YAPTIĞI ANTİVİRAL ÇALIŞMALARDA DA DESTEKLENMİŞTİ

ICAV’dan çıkan ve Kanada Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilk Covid 19 klinik araştırması, uzun süredir Dr. Chris Miller tarafından yönetiliyor.

Miller, daha önce bir antiviral olarak NO gazı hakkında da araştırma yaptığını ve destek aldığını belirterek şunları kaydetti:

"ICAV'a bir antiviral olarak NO gazını araştıran ilk araştırmamdaki destekleri için çok müteşekkirim. ICAV, NO'nun antimikrobiyal terapi olarak kullanılacağına kimsenin inanmadığı bu zorlu zamanlarda ilerlemem için bana yardım etmenin ve cesaretlendirmenin anahtarı olmuştu. Ve bugün buradayız, aşı gelmeden önce herkesin normal hayata dönmesine yardımcı olma umuduyla hafif Covid 19 ile enfekte olmuş katılımcıları önlemek ve tedavi etmek için NO kullanan Faz II klinik deneylerindeyiz. "

“COVİD 19’A KARŞI ÖNLEMLERİN GELİŞTİRİLMESİNDE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK GURUR VERİCİ”

2004 yılında kurulan ICAV, bulaşıcı hastalıkları ve pandemileri tespit etme, kontrol altına alma ve tedavi etme ihtiyacına yönelik araştırmalar yürütüyor.

ICAV’dan yapılan açıklamada, Dr. Chrétien ve Dr. Miller tarafından yürütülen iki çalışma aracılığıyla Covid 19 ile mücadeleyi destekleyen karşı önlemlerin geliştirilmesinde işbirliği yapmaktan gurur duydukları belirtildi.

Türkiye'de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Üretiyor

İsoquercetin molekülünün yerli ve milli imkanlarla Türkiye'de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde Quermax İsoquercetin Complex markasıyla üretildiği öğrenildi.

Yorumlar (0)