HİPEK yöntemi ile hastaya zarar vermeden tümör hücresi temizlenebiliyor

Doç. Dr. Selçuk Gülmez, ‘sıcak kemoterapi uygulaması’ olarak nitelendirilen HİPEK'in kemoterapi ilaçlarının damardan verilmelerine kıyasla karın içine daha yüksek dozlarda uygulanabilme imkanı sunduğunu kaydetti.

ÖZEL HABER 05.04.2021, 14:26
HİPEK yöntemi ile hastaya zarar vermeden tümör hücresi temizlenebiliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Gülmez, karın içi kanser yayılımlarında uygulanan ve karın içine sıcak kemoterapi uygulaması olarak nitelendirilen HİPEK yönteminde, damardan uygulamaya göre daha yüksek dozlarda kemoterapi verilebildiğini söyledi.

SICAKLIK HASTAYA ZARAR VERMEDEN TÜMÖR HÜCRELERİNE HASAR VERİYOR

Sıcak kemoterapi işleminin 41-43 santigrat derecede uygulandığını belirten Doç. Dr. Gülmez, bu derecedeki sıcaklığın hastaya zarar vermediğini söyledi. Buna göre HİPEK yöntemi, tümör hücrelerinin direkt hasarını sağlıyor ve kemoterapinin tümörlü dokuya daha fazla nüfuz etmesine imkan tanıyarak ilaç etkinliğinin artmasına da yol açıyor.

Gülmez, bu yöntemde damardan verilmeye göre daha az sistemik yan etki olduğunu aktardı:

"Ayrıca karın zarının kan akımı karaciğere doğru olduğundan kemoterapinin olası karaciğer mikrometastazında (yayılmasında) yok edici etkisi diğer olumlu bir özellik olarak sayılabilir.

Keza yine bazı ilaçların ek olarak lenfatikler yoluyla sistemik dolaşıma taşınmasından dolayı yine bu alanlardaki tümör hücresini yok edici etkisinden de bahsetmek gerekir. Başta karın içine yayılmış jelatinöz karakterdeki apendiksin (psödomiksoma peritonei) ve karın zarının (mezotelyoma) kötü huylu tümörlerinde, mide, kalın bağırsak ve yumurtalık (over) kanserlerinde ilk tanı anında veya birkaç kür damardan uygulanan kemoterapi sonrasında bu tedavi uygulanabilir” dedi.

UYGUN HASTALAR İÇİN İYİ SONUÇLAR ALINABİLİR

Doç. Dr. Selçuk Gülmez, ameliyatın ortalama 8-10 saat ancak bazen daha da uzun sürebildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ameliyatta bazen çoklu organ çıkarılması kaçınılmaz olabilmektedir. Amaç, cerrahi sonrası karın içinde geride kalan maksimum 2,5 milimetre kadar metastatik doku olması gerektiğidir. Ameliyat bitiminde hastalar en az bir gün süreyle yoğun bakıma alınmaktadırlar. Ameliyat sonrası ortalama 7-10 günlük hastanede kalma süresinden sonra hastalar yaklaşık olarak iki haftalık bir nekahet sürecine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu esnada nihai patoloji sonuçlarına da ulaşmak mümkün olmaktadır. Sonuç cerrahi ekiple paylaşıldıktan sonra onkoloji tarafından uygulanacak birkaç seans kemoterapi tedavisi kaçınılmaz olmaktadır. Sonuç olarak uygun hasta seçimiyle tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkündür."

TEDAVİ İÇİN 70 YAŞ SINIRI OLSA DA HASTANIN FİT OLMASI ÖNEMLİ

Gülmez, konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:
“Ana şart hastaların fit olması gerektiğidir. Kişinin yardımsız olarak kendi işini görüyor olması önemlidir. Yaş için 70 sınırı belirlenmiş olsa da bu fitlik durumu baz alınmaktadır. Sıcak kemoterapi uygulanmış bir kişide tekrar karın içinde nüks olduğunda bu tedavi yinelenebilmektedir.

Karın içine yayılmamış olan ancak tümörlü dokunun kaynaklandığı organdan dışarı taşmış hastalara da profilaktik, yani önleme amaçlı sıcak kemoterapi işlemi yapılmaktadır."

Yorumlar (0)