Diyabet hastaları Covid 19'a yakalanmada yüksek risk taşıyor

Diyabet, Covid 19 için büyük bir risk faktörü. Avrupa’da yapılan yeni bir araştırmanın ortaya koyduğu veriler ise çarpıcı: Hastaneye kaldırılan her 5 diyabetli Covid 19 hastasından 1’i 28 gün içinde yaşamını yitiriyor.

ÖZEL HABER 26.04.2021, 14:00 26.04.2021, 14:10
Diyabet hastaları Covid 19'a yakalanmada yüksek risk taşıyor

Araştırma, Fransa'daki Nantes Üniversite Hastanesi diyabet uzmanları Bertrand Cariou ve Samy Hadjadj tarafından yönetildi. Geçen yılın Mayıs ayında, diyabetli Covid 19 hastalarının yüzde 10'unun hastaneye kaldırıldıktan sonraki yedi gün içinde öldüğünü gösteren ön bulgular yayınlandı.

Güncellenmiş sonuçlar ise, Fransa'daki 68 hastanede Covid 19 tedavisi gören çok sayıda hastadan (yaklaşık 2.800'e yakın) alındı. Hastaların ortalama yaşları 70'ti, neredeyse üçte ikisi erkekti ve çoğu fazla kiloluydu. Yaklaşık yüzde 40'ı ayrıca diyabetten dolayı çeşitli komplikasyonlar yaşıyordu.

28 GÜN İÇİNDE DİYABET HASTALARININ YÜZDE 21’İ YAŞAMINI YİTİRDİ

Fransız ekibin Diabetologia dergisinde paylaştığı raporlara göre 17 Şubat'ta hastaneye kaldırıldıktan sonraki 28 gün içinde hastaların yüzde 21'i öldü. En az bir ay hayatta kalan hastaların yüzde 50'si kalış süresi dokuz gün ile hastaneden taburcu edildi; yüzde 12'si 28. günde hastaneye kaldırılmıştı ve yüzde 17'si ilk hastanelerinden başka bir tesise transfer edilmişti.

Araştırmacılar, daha genç yaş, metformin ilacı kullanan rutin diyabet tedavisi ve hastaneye yatmadan önce daha uzun süre semptomlara sahip olmanın, hastaneden taburcu olma olasılığının yüksek olmasıyla ilişkili anahtar faktörlerden biri olduğunu bildirdi.

DÜZENLİ İNSÜLİN VURULANLARDA RİSK YÜZDE 44

Araştırmacılar, düzenli olarak insülin alan hastaların insülin almayanlara göre ölüm riskinin yüzde 44 daha yüksek olduğunu açıkladı. Araştırmaya katılan diyabet hastalarının hastaneye kabulü sırasında ölçülen yüksek kan şekeri seviyesi, taburcu olma riskini düşürerek ölüm riskini artırdığı belirlendi.

DİYABETLİ HASTALAR AŞI SIRASINDA İLK GRUPTA YER ALMALI

New Hyde Park'taki Northwell Health'te kritik bakım hizmetlerini yöneten Dr. Mangala Narasimhan, "Diyabetik hastalar açıkça çok yüksek risk kategorisindedir ve aşı yaptıranlar arasında ilk grupta yer almalıdır" dedi.

Diyabetli kişiler, kan şekeri seviyelerini kontrol altına aldıklarından ve hastalığın komplikasyonlarından kaçındıklarından emin olmalı. Narasimhan, bu tür adımlar "Covid 19 enfeksiyonundan kurtulma açısından gerçekten bir fark yaratabilir gibi görünüyor" dedi.

Yorumlar (0)