Covid 19’un bitmeyen etkileri literatüre geçti

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre koronavirüs geçiren 10 hastadan 1’inin yakınmaları 12 haftadan daha uzun sürüyor. Etkilerinin haftalarca, aylarca sürdüğü vakalara “long Covid” yani “uzun Covid” ya da “bitmeyen Covid” deniyor.

ÖZEL HABER 23.03.2021, 11:00
Covid 19’un bitmeyen etkileri literatüre geçti

Genellikle koronavirüse yakalanan hastalar 3-4 hafta süren bir tedavinin ardından iyileşiyor. Ancak bazı hastalarda bu süre üç ayı aşabiliyor. Dünya sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, Covid 19 geçiren 10 hastadan 1’inin yakınmaları 12 haftadan daha uzun sürüyor. Bu vakalara da “long Covid” yani uzun Covid, bitmeyen Covid deniyor.

ABD’DE UZUN COVİD İÇİN REHABİLİTASYON MERKEZİ AÇILIYOR

Özellikle virüsü ağır atlatan hastalarda bu durum daha sık görülürken ABD ve Avrupa’da Bu hastalar için rehabilitasyon merkezleri açılıyor. Uzun Covid geçiren hastaların iyileşme süreleri, solunum egzersizleri, psikiyatrik destek verilen rehabilitasyon merkezlerinde kısalıyor.

TÜRKİYE’DE İSE TELE-REHABİLİTASYON YAPILIYOR

İstanbul İl Pandemi Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, şu anda ihtiyacı olan hastalara tele-rehabilitasyon yapıldığını ve bu nedenle Türkiye’de bir merkez ihtiyacı olmadığını belirtti.

Erdoğan şunları kaydetti:

“Türkiye’de uzun Covid yaşayan hastalarımız için henüz böyle bir merkezimiz yok ancak akciğer tutulumu olan ya da çeşitli organ tutulumu olan, yeterli iyileşmeyi gösteremeyen hastaları pulmoner rehabilitasyona alıyoruz. Rehabilitasyondan önce Covid 19 geçiren ve göğüs ağrısı, çarpıntı, Aritmi şikayeti olan hastalara kardiyoloji Konsültasyonu, nörolojik yakınmaları olan hastalara da nöroloji Konsültasyonları yapıyoruz.”

UZUN COVİD’İN BELİRTİLERİ NELER?

*Sürekli yorgun olmak

*Nefes darlığı

*Endişe ve depresyon

*Çarpıntı,

*Göğüs ağrıları,

*Eklem ve kas ağrısı,

*Kafa karışıklığı,

*Unutkanlık ve odaklanma sorunu ile kendisini gösteren beyin sisi.

Yorumlar (0)