Binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan üzümün faydaları

Bazı kültürlerde binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan üzüm, antioksidan bakımından son derece zengindir. İçerisinde kuersetin maddesini de bulunduran meyve, bağışıklık güçlendirmeye de yardımcı oluyor.

ÖZEL HABER 20.05.2021, 15:30 20.05.2021, 13:10
Binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan üzümün faydaları

Beslenme Uzmanı Kathleen M. Zelman, üzümün faydalarını ve vücuttaki etkilerini aktardı.

KOYU KIRMIZI VE MOR ÜZÜMLER ANTİOKSİDAN BAKIMINDAN DAHA ZENGİN

Üzümdeki antioksidan miktarı çeşide, nerede yetiştirildiklerine ve nasıl toplanıp işlendiklerine bağlı olarak değişmektedir. Ancak koyu kırmızı ve mor üzümün, beyaz veya yeşil üzümlere göre daha fazla miktarda antioksidan içerdiği bilinmektedir.

Beslenme Uzmanı Kathleen M. Zelman, şunları kaydetti: “Üzüm, vücudunuzdaki sıvıları dengelemeye yardımcı olan bir mineral olan iyi bir potasyum kaynağı. Potasyum, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı oluyor. Çoğu insan bu besini yeterince alamıyor, bu nedenle üzüm tüketmek bu boşluğu doldurabilir.”

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ CİLT VE SAÇ SAĞLIĞINDA DA ETKİLİ

Üzüm çekirdeğinin, cildin pürüzsüz ve nemli kalmasına yardımcı olan E vitamini açısından zengin olduğunu belirten Zelman, üzümdeki diğer bileşiklerin akneyi önlemeye ve daha sağlıklı saçlar için saç derisine kan akışını artırmaya yardımcı olabildiğini ifade ediyor.

Fotoğraf: Freepik.com

VÜCUTTAKİ İLTİHABI HAFİFLETİYOR, YAĞLARIN PARÇALANMASINA YARDIMCI OLUYOR

Üzümü glisemik indeksi düşüktür, bu da kan şekerinizi çok hızlı yükseltmediği anlamına gelir. Bu nedenle, şeker hastalığınız varsa üzüm iyi bir meyve tercihi olacaktır. Mor üzümlerdeki polifenoller (üzüme rengini veren madde) ayrıca tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Beslenme uzmanı Zelman, “Üzümün içerdiği doğal bileşik, hücrelerin yağ depolamasını zorlaştırıyor. Ayrıca vücudunuzdaki yağ hücrelerinin daha hızlı parçalanmasında potansiyel yardımcılardan biridir. Kontrollü porsiyonlarla tüketilmesi gerekmektedir. Bir porsiyon 1/2 bardak veya yaklaşık 16 üzümdür. Üzümdeki doğal kimyasallar vücudunuzdaki iltihabı hafifletir ve hücrelerinizin hasar görmesini önlemeye yardımcı olur” diye ekledi.

Fotoğraf: Freepik.com

UYKU KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Üzümün, uyku kalitesini artırması bakımından Zelman şunları belirtiyor: “Üzüm kabukları, uykunuzu iyileştirebilecek bir kimyasal olan melatonin bakımından yüksektir. Araştırmalar, üzümün uykusuzluğu hafiflettiğini ve ruh halinizi sabit tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.”

Zelman, henüz üzerinde çok fazla araştırma olmasa da üzümün içeriğinde bulunan bir maddeyi şöyle anlatıyor:

“Üzümde bulunan ve “Resveratrol” adı verilen bir bileşik, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Üzümdeki resveratrol, yaşlandıkça doğal olarak meydana gelen hücrelerin parçalanmasını yavaşlatır. Bu, beyninizde zararlı plakların oluşmasını önleyebilir. Tam olarak nasıl yardımcı olabileceğini bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak bir gün, yaraları iyileştirmeye veya bakteriyel enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacak ürünlerde resveratrol görebilirsiniz.”

Kaynak: WebMD

Yorumlar (0)