Bahar alerjisi koronavirüs bulaşını artırıyor

Prof. Dr. İsmet Bulut, bahar döneminde alerjik nezlesi olanların virüsü yayma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti.

ÖZEL HABER 25.03.2021, 13:30 25.03.2021, 13:24
Bahar alerjisi koronavirüs bulaşını artırıyor

Baharın gelmesiyle birlikte alerji de de artış görülüyor. Ancak alerjik nezlesi olan birçok kişi, belirtilerinin virüs kaynaklı olabileceğini düşünmediği için virüsü etrafa yayma riski yükseliyor. En tehlikelisi ise tedaviye geç kalındığı için ciddi tablolarla karşılaşılabiliyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Bulut, alerjisi olan kişilerin daha sık hapşırma, öksürme refleksi vermesi nedeniyle eğer virüs taşıyorlarsa bulaştırma risklerinin daha yüksek olduğunu belirtti.

MASKE İÇİNE HAPŞIRMAYIN

Bulut, şunları kaydetti: “Bizi pandemi döneminde riskli duruma sokan şey polen alerjisi olan, alerjik nezlesi olan hastaların Covid 19 virüsü taşıdığını fark etmeden hapşırarak bulunduğu ortamlarda virüsü yayma riski taşıması. Bu hastalar normalde de sürekli geniz akıntısı, burun akıntısı yaşadığı için eğer virüs kendilerinde herhangi bir belirti vermediyse yani asemptomatik ise alerjik nezlesi olmayanlara göre daha hastalığı yayabilir. Ayrıca bu hastalar kesinlikle maske içine hapşırmamalı. Eğer kağıt mendil yoksa kollarının içine hapşırmaları gerekiyor.”

ÖNCEDEN OLMAYAN BELİRTİLERE DİKKAT

Prof. Dr. İsmet Bulut, önceden olmayan belirtilere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Damak, boğaz ve kulak kaşıntısı gibi şikayetler olur. Ancak bunlara ek olarak hastalar boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, öncesinde olmayan yoğun bir halsizlik, sırt ve göğüs ağrısı ile eklem ve kas ağrısı, ani koku ve tat kaybı olup olmadığına dikkat etmeli. Ayrıca nefes darlığı, kuru öksürük ve ateş de Covid 19’un bilinen en yaygın belirtilerinden. Bu belirtiler ihmal edilirse hastaların durumu ağır ulaşabilir ve yoğun bakıma kadar gidebilen ciddi tablolara yol açabilir.”

Yorumlar (0)