Aşılama hızı devam ederse eylül ayında eski normale dönebiliriz

270 milyon doz aşı siparişi veren Türkiye’nin toplumsal bağışıklık için var gücüyle çalıştığını belirten uzmanlar, “Devletin gayretini boşa çıkarmayalım. Aşı karşıtlarına itibar etmeden, aşılarımızı yaptırırsak bu salgın kırılır ve eski normale döneriz” açıklamalarında bulundu.

ÖZEL HABER 15.06.2021, 15:30 15.06.2021, 11:13
Aşılama hızı devam ederse eylül ayında eski normale dönebiliriz

Türkiye, Biontech aşılarının gelmesiyle birlikte yurdun en ücra köşelerine kadar Covid 19 aşısı seferberliği başlattı. Öyle ki son iki günde 1 milyondan fazla vatandaş aşılanırken, aşıya erişimi kolaylaştırmak adına sağlık ocakları da aşılamaya dahil edilirken, dozların muhafazası için gerekli -70 derecelik teknik imkanlar sağlandı. Sağlık camiasının duayen isimleri ise toplumsal bağışıklığa çok yakın olduğumuzu ve vatandaşlarımızın mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizdi.

BU HIZLA DEVAM EDERSEK EYLÜL AYINDA ESKİ NORMALE DÖNEBİLİRİZ

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca, “Türkiye aşılamada dünyada ilk onda, Avrupa ülkeleri arasında ise ilk beşte. Bu eşine az rastlanır bir başarı. Toplumsal bağışıklık için aşılama şart. Bu hızla gidersek ve vatandaşlarımız aşılarını olurlarsa eylül gibi eski normale döneriz. Bu fırsatı kaçırmamak gerek. Hiçbir bilimsel veriye dayanmayan iddialar ortalıkta dolanıyor. Aşı karşıtlığına prim vermeyin. Gönül rahatlığıyla herkes aşısını olsun. Bu sayede hem ekonomik hem de toplumsal olarak eski günlerimize dönelim. Toplumsal bağışıklığa çok yakın durumdayız” dedi.

Eski normale ramak kaldığını kaydeden Prof. Dr. Arıca, sözlerine şunarı ekledi: “Çok kısa bir süre içerisinde Türkiye’de toplumsal bağışıklık oluşacak gibi duruyor. Kısa süre içerisinde sosyolojik ve ekonomik anlamda rahatlamalar başlar. Aşılama hızı ve anlaşmalar çok yüksek.”

YÜZDE 70 BAĞIŞIKLIK OLUŞURSA SALGIN ZİNCİRİ KIRILIR

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Çiftçi ise şunları söyledi: “Şu an aşılama oranında yüzde kırka doğru gidiyoruz. Yüzde yetmiş gibi toplumsal bağışıklık oluşur ve salgın zinciri kırılır. Bu durum da eski normal günlere dönmemizi sağlar. Sosyolojik ve ekonomik anlamda rahatlamamıza vesile olur. Toplumun bir kısmında aşı tereddütü var. Hiçbir bilimsel veriye dayanmayan bu manipülasyonlara boyun eğmemek gerek. Aşı bizi koronavirüsün birçok olumsuz etkisinden koruyacaktır. Türkiye şu an da dünyanın en fazla aşılama yapan ülkeleri arasında. Hükümetin bu başarısı taktire şayan.”

RANDEVU ALIP GİTMEYEN VATANDAŞLAR KUL HAKKINA GİRİYOR

Aşı randevularına riayet konusunda vatandaşları uyaran Çiftçi, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir flakonda 6 doz aşı bulunuyor. Dolayısıyla randevu alıp gitmeyen vatandaşlar, hem aşının ziyan olmasına neden olabiliyor hem de aşıyı isteyen, aşı sırasını bekleyen insanları mağdur etmiş oluyor. Bunun da bir nevi kul hakkı olduğunu unutmamak lazım.”

Yorumlar (0)