Trabzonlu Hasan Usta, kaybolmaya yüz tutan mesleği demirciliği anlattı

Trabzon'da, çocuk yaşta babasından öğrendiği mesleğini yaklaşık 60 yıldır sürdüren sıcak demir ustası Hasan Acar, ilerlemiş yaşına rağmen her sabah atölyesinin yolunu tutuyor.

KÜLTÜR-SANAT 01.07.2021, 12:38 01.07.2021, 12:05
Trabzonlu Hasan Usta, kaybolmaya yüz tutan mesleği demirciliği anlattı

73 yaşındaki Hasan Acar, baba mesleği demirciliğe Yomra ilçesine 38 kilometre uzaklıktaki Maden Mahallesi'ndeki atölyesinde devam ediyor. Çocuk yaşlarda öğrendiği işi için sabah erken saatlerde atölyesine gelen Acar, ilk günkü heyecanla demir ocağını yakarak ateşin başına geçiyor.

MESLEĞE 13 YAŞINDA BAŞLADI

Acar, mesleğe demirci olan babasının yanında 13 yaşında başladığını söyledi.

Çevredeki tek sıcak demir ustası olan Acar, sipariş üzerine balta, orak, keser, bel ve çapa gibi ürünler imal etmenin yanı sıra demir doğrama ve kaynak tamir işleri de yapıyor.

"ÇİLELİ, AĞIR BİR İŞ"

Mesleğin zorluklarından bahseden Acar, "Yaklaşık 60 yıldır yapıyorum. Ateşin başındayım, bu ağır bir meslek. Başka yaptığım bir şey yok, sadece bunu yapıyorum. Balta, orak, keser, bel yapıyorum. Ateşin karşısındasın, çoğunlukla çileli, zahmetli bir iş. Kolay değil yani ağır bir iş." diye konuştu.

MESLEK KAYBOLMAYA YÜZ TUTTU

Acar, sıcak demircilik mesleğinin kaybolmaya yüz tuttuğunu belirterek, "Aşağı yukarı 500 derece sıcaklık var. Zaten bu iş yakın zamanda biter. Bu çevrede benden başka demir yapan yok." dedi.

"DEMİRDEN HER ŞEYİ YAPARIM"

Mesleğin incelik gerektirdiğini ve ocakta ısınan demirin ne zaman tava geldiğini anlamadan yapılamayacağını söyleyen Acar, şunları kaydetti:

"Baba mesleği. Bu iş çok zor, bunu her adam yapamaz. Demirin tava geldiğini anlıyorum, ısındığını anlıyorum, yapıyorum. Zaten anlamazsan yapamazsın bu işi. Mümkün değil, demirin tavını anlayacaksın. Sabah geliyorum, saat 08.00 gibi ocağı yakıyorum. Başlıyorum çalışmaya. Demirden her şeyi yaparım. Demir üzerine yapmadığım bir şey yok."

Yorumlar (0)