Mimar Sinan'ın anısı Kayseri'de yaşayacak

Mimar Sinan Müzesi ve Mimarlık Merkezi binası mimari proje yarışması için başvurular yarın başlayacak.

KÜLTÜR-SANAT 04.03.2021, 17:00 04.03.2021, 13:58
Mimar Sinan'ın anısı Kayseri'de yaşayacak

Kayseri'deki 1 milyon 260 bin metrekare alanda kurulacak Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi'ne, Mimar Sinan'ın anısına müze ve mimarlık merkezi binası yapılacak.

MİMARLARA IŞIK TUTACAK BİR MERKEZ OLACAK

Mimarlara ışık tutacak bir merkez olması bakımından projeyi önemsediklerini vurgulayan Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, "Bu kadar anlamlı ve önemli çalışmanın ulusal bazda bir yarışma boyutu oluşsun istedik, alanında kendisini kanıtlamış yurt dışı ve yurt içinden jürilerimiz var. Bu anlamlı yarışmayı hayata geçirip, en kısa zamanda uygulamasını yapmak suretiyle böyle bir eseri kazandırmayı planlıyoruz. Mimar dostlarımıza teşekkür ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Şube Başkanı Çevik ise ulusal proje yarışmasında güzel çalışmaların ortaya çıkacağına inandığını kaydetti.

KAYSERİ DENİLDİĞİNDE AKLA MİMAR SİNAN GELİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Halil Çevik'i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Büyükkılıç, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisine, Mimar Sinan'ın anısına "Mimar Sinan Müzesi ve Mimarlık Merkezi" binası yapılacağını, projelerin ulusal çapta düzenlenen yarışma ile belirleneceğini kaydetti.

Büyükkılıç, Kayseri denilince akla Mimar Sinan'ın geldiğini, Mimar Sinan'ı hem yaşatma hem ona gerekli önemi verme bağlamında Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisinde yapılacak birimlerle taçlandırmak istediklerini ifade etti.

YARIŞMANIN DETAYLARI

Yarışmada, Mimar Sinan'ın anlatıldığı, ona dair bilgi ve belgelerin bulunduğu bir müze ile mimarlık merkezi binası tasarlanacak. Serbest, ulusal ve tek kademeli olacak mimari proje yarışmasına başvurular yarın başlayacak. Projelerin son teslim tarihi 4 Haziran 2021 olarak belirlenirken birinciye 100 bin lira, ikinciye 80 bin lira, üçüncüye 60 bin lira ve mansiyon kazanan 5 proje sahibine 35'er bin lira ödül verilecek.

Yarışmanın detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)