Uluslararası Sağlık Bakım Hizmetleri Kongresi Ankara’da gerçekleştiriliyor

Uluslararası çapta 2'ncisi, ulusal çapta da 3'üncüsü düzenlenen Sağlık Bakım Hizmetleri Kongresi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Halil Akçiçek Konferans Salonu'nda başladı.

EĞİTİM 17.05.2022, 11:54 17.05.2022, 15:26
Uluslararası Sağlık Bakım Hizmetleri Kongresi Ankara’da gerçekleştiriliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, geçmişte insanların hastane kuyruklarında yaşadığı sıkıntılara vurgu yaparak, "Şimdi yüzlerce hastayı yurt dışından uçaklarla, helikopterlerle alıp getiren bir ülkeyiz. Bundan dolayı hepimizin gurur duyması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erdöl, evde bakım, hasta bakımı ve hastaya yaklaşımının, 20 yıla uzanan sağlıkta dönüşüm çalışmalarının önemli parçalarından biri olduğunu belirtti.

"ESKİDEN SADECE FİLMLERDE GÖRÜRDÜK"

Geçmişte hastane, eczane kuyruklarında yaşanan sıkıntıları hatırlaran Erdöl, "Eskiden bir helikopterin yaralıyı alıp hastaneye götürdüğü sahneleri sadece filmlerde görürdük. Şimdi yüzlerce hastayı yurt dışından uçaklarla, helikopterlerle alıp getiren bir ülkeyiz. Bundan dolayı hepimizin gurur duyması gerekiyor." dedi.

Evde bakım ve hasta bakımının, hastaya yaklaşımı da içeren bütüncül bir süreç olduğunu, hasta bakımında ihtisaslaşmanın gerekliliğine dair 100 yıl önceye uzanan kitapların bulunduğunu belirten Erdöl, bu noktada özellikle kadın sağlık çalışanlarının çok önemli sorumluluklar yüklendiğini ifade etti.

"SAĞLIK ALANINDA KADIN ÇALIŞANLARIN ÖNEMİ BÜYÜK"

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, hastalara merhamet, şefkat elini en fazla kadınların dokundurduğunu ve sağlık alanında kadın çalışanların büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik de sağlık çalışanlarının pandemide gösterdiği yoğun gayret ve fedakarlığa vurgu yaparak, "Ulusal sağlık hizmetlerimizin başarısı, küresel salgın geçtikten yıllar sonra da anılacak, anlatılacak." şeklinde konuştu.

HEMŞİR VE EBE SAYILARINDA ARTIŞ 

Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe ise 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası'nı kutlayarak, hemşirelerin koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri alanında Türkiye'nin dört bir yanında fedakarca görev yaptığını belirtti.

Son 20 yılda hemşire ve ebe sayılarında yüzde 200'e varan artış yaşandığını kaydeden Kurtcebe, Covid-19 salgınında, hemşirelerin de hastalar için en ön safta mücadele verdiğini anlattı.

"Bilgi Güçtür, Gücümüz Birlikteliğimiz" temasıyla düzenlenen kongre, yarın sona erecek.

Yorumlar (0)