Türkiye ve Azerbaycan arasında sağlık ve eğitim alanında işbirliği

Türkiye ve Azerbaycan yetkilileri, sağlık sistemlerini uyumlaştırmak için yol haritası hazırlamak üzere Ankara'da bir araya geldi. Görüşmede iki ülke tarafından ortak bir üniversite kurulması gündeme geldi.

EĞİTİM 02.09.2021, 16:15 02.09.2021, 17:13
Türkiye ve Azerbaycan arasında sağlık ve eğitim alanında işbirliği

Azerbaycan Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği (TABİB) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ramin Bayramlı, sağlık sistemlerinin uyumlaştırılması için yol haritası hazırlamak amacıyla Türkiye'de bir dizi görüşme yaptı.

SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI İLE GÖRÜŞÜLDÜ: SAĞLIK SİSTEMİNDE İŞ BİRLİĞİ KONUSU MÜZAKERE EDİLDİ

Doç. Dr. Bayramlı, 1 haftalık Türkiye temaslarında ilk etapta Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay ile görüştü.
Görüşmede, koronavirüsle mücadelede iş birliği, Azerbaycan sağlık sistemi ve insan kaynaklarının geliştirilmesinde Türkiye Sağlık Bakanlığı ile yakın iş birliği ve ortak bilimsel araştırmalar için gerekli yasal zeminin hazırlanması konuları müzakere edildi.

TÜRKİYE'NİN TECRÜBESİ AZERBAYCAN'DA DA UYGULANACAK

Bayramlı ve Tolunay, aşı üretimi ve mevcut bilgi alışverişi alanında iş birliğinin daha da hızlandırılması, zorunlu sağlık sigortası ve sağlık sektörünün finanse edilmesi alanında Türkiye tecrübesinin Azerbaycan'da uygulanması, iki ülkenin sağlık sistemlerinin uyumlaştırılması ve gelişimi için yol haritasının hazırlanması konuları üzerinde durdu.

SAĞLIKTA DİJİTAL TECRÜBE DE AKTARILACAK

Bayramlı, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ile de görüşme yaptı.
Görüşmede, sağlık sektörünün yönetilmesinde Türkiye'de uygulanan dijital uygulamalar ve bu tecrübenin gelecekte Azerbaycan'da da uygulanması konuları müzakere edildi.

ORTAK ÜNİVERSİTE KURULACAK, İŞ BİRLİĞİ GELİŞTİRİLEBİLİR

Görüşmeler süresinde ortak üniversite kurulması gündeme geldi.
Bayramlı, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ile de görüştü.
Görüşmede, sağlık personeli eğitimi alanında iş birliklerinin geliştirilme olanakları ele alındı.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ VE ANKARA ÜNİVERSİTESİ'NİN ŞUBELERİNİN AÇILMASI GÜNDEMDE

Ülke yöneticilerinin uygun görmesi halinde Azerbaycan'da Ankara Üniversitesi ile Sağlık Bilimleri Üniversitesinin şubelerinin açılması önerilen görüşmede, kardeşliğin sembolü olarak Azerbaycan-Türkiye Üniversitesinin kurulması da gündeme geldi.

BAYRAMLI, GAZİLERİ DE ZİYARET ETTİ

TABİB Yönetim Kurulu Başkanı Bayramlı, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesine ziyaret gerçekleştirdi. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Cevdet Serkan Gökkaya ile bir araya gelen Bayramlı, hastanede tedavi gören gazileri de ziyaret etti.
Bayramlı, temasları kapsamında Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Selami Kılıç, Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Eren Usul, Kamu-Özel Daire Başkanı Eda Çakıcı Koç, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan ve Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA) Başkanı Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel ile de bir araya geldi.

Yorumlar (0)