Sağlık Bilimleri Üniversitesi, YÖK Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu’nda zirvede

2022 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu'nda Sağlık Bilimleri Üniversitesi, ulusal ve uluslararası yayında ilk sırada yer aldı.

EĞİTİM 02.12.2022, 11:23 05.12.2022, 10:56
Sağlık Bilimleri Üniversitesi, YÖK Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu’nda zirvede

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2022 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu yayımlandı. YÖK’ün izleme ve değerlendirme çalışmaları kapsamında yıllık olarak yayımlanan 2022 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nda 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında aktif olarak faaliyette bulunan 199 üniversitenin “Eğitim ve Öğretim”, “Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın”, “Uluslararasılaşma” ve “Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk” kategorilerindeki verileri analiz edilerek sunuldu.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ, ULUSAL VE ULUSLARARASI YAYINDA BİRİNCİ SIRADA

Rapora göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi, “Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın” ve “Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk” kategorilerinde ön plana çıktı. Üniversitelerin ulusal hakemli dergilerde yayımlanan yayın sayısına göre dağılımında 1.794 yayın ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi birinci sırada yerini aldı.

Bununla birlikte, öğretim elemanı başına düşen ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış yayın sayısı sıralamasında da birinci sırada konumlandı. Benzer şekilde, açık erişim imkânı bulunan bilimsel yayın sayısına göre yapılan sıralamada ise 3.298 yayın ile birinci sırada yerini korudu.

Üniversitelerin uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan yayın sayısına göre dağılımında toplam 3.127 yayın ile ilk sıraya yerleşen Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Uluslararası hakemli dergilerde öğretim elemanı başına düşen yayımlanmış yayın sayısı sıralamasında 4. sırada bulunuyor. Ar-Ge’ye harcanan yatırım bütçesi oranının en yüksek olduğu üniversitelerin açıklandığı sıralamada da 4. sırada yer aldı.

ÖĞRENCİYE YAPILAN YATIRIMDA İLK SIRADA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ VAR

Raporda, üniversitelerin topluma etkisini belirten bir unsur olarak öğrenci başına harcanan kaynaklara ilişkin veri sunuldu. Üniversitedeki eğitim kalitesini ölçmek amacıyla “Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk” kategorisi altında yer alan öğrenci başına cari gider ölçütüne göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi, devlet üniversitelerinin dahil edildiği öğrenci başına yapılan cari harcama miktarı sıralamasında 80,84 (Bin TL) ile ilk sırada yer aldı.

Yorumlar (0)