Yeni araştırma: “gen varyantı“ keşfedildi

Covid-19'u şiddetli geçiren insanları koruduğu düşünülen bir "gen varyantının" keşfedildiği ve bunun koronavirüs salgınıyla mücadeleye katkı sunabileceği bildirildi.

BİLİM 18.01.2022, 15:07 18.01.2022, 15:12
Yeni araştırma: “gen varyantı“ keşfedildi

Science Alert'te yer alan habere göre, uluslararası bir araştırma ekibince yapılan ve bulguları akademik dergi Nature Genetics'te yayımlanan çalışmada, Covid-19'u şiddetli geçirenlere koruma sağlayabilecek bir gen varyantı keşfedildi.

2020 sonlarında elde edilen bulgulara dayanan çalışma, Covid-19 vakalarıyla bağlantılı çok sayıda genetik mekanizmayı ortaya çıkarıyor.

İLK VERİLER AVRUPA'DAN ELDE EDİLDİ

Öncelikle Avrupalı ​​insanlardan elde edilen genetik verilerin analizle, OAS1/2/3 gen kümesindeki bir genetik varyant lokusunun çeşitli antiviral mekanizmalarla bağlantısı ortaya konuldu.

Bu varyantların, Covid-19 vakalarında kritik hasta olma riskini yaklaşık yüzde 23 azalttığı görüldü.

Araştırmacılar, Afrika kökenli 130 bin 997 bireyin genetik verilerinin yanı sıra 2 bin 787 Covid-19 vakasının analizinde, "rs10774671" geninde, daha önce Avrupalılarda görülenlere benzer biçimde Afrika kökenli bireylerde de şiddetli Covid-19 vakalarına karşı koruma sağlayan eş gen tanımladı.

FARKLI BİREYLERİN VERİ SETLERİ KULLANILDI

Araştırmanın yazarlarından Jennifer Huffman, "Afrika kökenli bireylerin aynı korumaya sahip olması, DNA'daki Covid-19 enfeksiyonuna karşı gerçekten koruyucu olan bu benzersiz varyantı tanımlamamıza izin verdi." dedi.

Söz konusu gen varyantının, insanlar tarafından çok uzun bir geçmişten bu zamana taşındığı ileri sürülürken, çalışmada farklı bireylerin veri setlerinin kullanılmasının başarılı sonucu getirdiği aktarıldı.

FARKLI ATALARDAN BİREYLERİN DAHİL EDİLMESİ ÇALIŞMAYI BAŞARILI KILDI

İsveç'teki Karolinska Enstitüsünden kıdemli araştırmacı Hugo Zeberg, bu çalışmaya farklı atalara sahip bireyleri dahil etmenin önemli olduğuna değinerek, "Sadece bir grup üzerinde çalışmış olsaydık, bu durumda gen varyantını belirlemede başarılı olmazdık." ifadesini kullandı.

"COVİD 19'A KARŞI YENİ İLAÇLAR GELİŞTİRİLMESİNİN ANAHTARI"

Keşfedilen gen varyantı hakkında henüz kat edilecek çok yol olduğu belirtilirken, Kanada'daki McGill Üniversitesinden kıdemli araştırmacı ve genetikçi Brent Richards, "Genetik risk faktörlerini ayrıntılı olarak anlamaya başlamamız, Covid-19'a karşı yeni ilaçlar geliştirmenin anahtarıdır." dedi.

Yorumlar (0)