Prof. Dr. Mustafa Altay'ın diyabet çalışmaları ABD'deki bir tıp dergisinin kapağında yer aldı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Altay, diyabet alanındaki akademik katkıları ve yayımlanan kaliteli bilimsel araştırmaları dolayısıyla ABD'deki "World Journal of Diabetes" adlı uluslararası bilimsel tıp dergisinin kapağına taşındı.

BİLİM 18.03.2021, 13:00 18.03.2021, 11:30
Prof. Dr. Mustafa Altay'ın diyabet çalışmaları ABD'deki bir tıp dergisinin kapağında yer aldı

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Altay, toplumda "şeker hastalığı" olarak bilinen diyabetin, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun az olması veya işlevini yeterince yerine getirememesi sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Altay, diyabetin nedenleri arasında genetik yatkınlığın yanı sıra uygun olmayan beslenme tarzı, yetersiz hareket, obezite, bazı çevresel ve bireysel faktörlerin olduğunu belirtti. "Diyabete karşı mücadele etmek için hepimiz bir şeyler yapmalıyız. Biz hekimlere düşen hem hastalarımızı bilgilendirmek, en güncel bilgi ve metotlarla onları tedavi etmek hem de bilimsel araştırmalar yaparak hastalığın daha iyi bilinip önlenmesine katkı sağlamaktır." şeklinde görüşlerini belirtti.

Altay, "World Journal of Diabetes" dergisinin editörler kurulunda yer almak üzere 2018'de teklif aldığını belirterek, "Bu derginin editörü 2018 yılında, benim uluslararası alandaki araştırma ve yayınlarımı incelemiş ve bana editörler kurulunda görev yapma teklifinde bulunmuştu. Ben de bunu kabul etmiştim. Yani 3 yılı aşkın süredir dergide yayınlanması amacıyla gelen yazıların bana düşen kısmında bilimsel açıdan değerlendirme yapmaktayım." dedi.

DERGİNİN KAPAK KİŞİSİ OLDU

Diyabet alanındaki akademik katkıları ve yayımlanan kaliteli bilimsel araştırmaları dolayısıyla dergi tarafından kapak kişisi seçildiğini aktaran Altay, şunları kaydetti:

"Derginin Mart 2021 sayısının kapağında yer aldım. Diyabete bağlı olarak zaman içinde ortaya çıkan kronik sorunlarla ilgili yazdığım makalelerin bu seçimde payının büyük olduğu kanısındayım. Özellikle diyabet nedeniyle pankreastan salınan enzimlerin azalmasına bağlı ortaya çıkan sindirim bozuklukları ile ilgili yazdığım derleme makalesi büyük ilgi görmüştü. Halen bu konuda uluslararası birçok derginin makale talebi oluyor. Çok sayıda kongre ve konferanstan da konuşma daveti alıyorum. Çünkü bu konuda yayınlanmış çok fazla araştırma bulunmamakta ve bu konu hekimler arasında da henüz çok yaygın bilinmemektedir."

Altay, derginin kapağında yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu durumdan hem şahsım hem çalıştığım üniversite hem de ülkem adına gurur duydum." ifadesini kullandı.

"World Journal of Diabetes" adlı uluslararası bilimsel tıp dergisi, ABD'de 12 yıldır yayımlanıyor. Ayda bir yayımlanan dergide, diyabet ile ilgili temel ve klinik araştırmalar, etkinliği yüksek olabilecek makalelerin yer alıyor.

Yorumlar (0)