Moderna 3. hatırlatma dozu için FDA'ya başvurdu

ABD ilaç firması Moderna, yeni tip koronavirüs (Covid-19) destek aşısının 18 yaş üzerine genişletilmesi onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvurdu.

BİLİM 18.11.2021, 10:30 18.11.2021, 11:42
Moderna 3. hatırlatma dozu için FDA'ya başvurdu

Alman BioNTech ile birlikte Covid-19 aşısı üreten Amerikan Pfizer firması 10 Kasım’da 3. doz Covid-19 güçlendirici aşısının tüm 18 yaşın üstündekilere uygulanması izni için FDA’ya başvurmuştu.

Pfizer-BioNTech’in başvurusunun cuma günü federal yetkililer tarafından ele alınarak onaylanmasının beklendiği, aynı şekilde Moderna’nın başvurusuna da yeşil ışık yakılması halinde ABD’de 3. doz destek aşısının tüm yetişkinlere yakında uygulanabileceği belirtiliyor.

BİONTECH'TEN SONRA MODERNA DA BAŞVURUDA BULUNDU

Moderna firmasından yapılan açıklamaya göre Moderna 3. doz Covid-19 aşısının 18 yaş üzeri tüm yetişkinlere acil kullanım izni talebinin gerekli verilerle birlikte federal yetkililere sunulduğu bildirildi.

GÜÇLENDİRİCİ AŞI 50 MİKROGRAM OLACAK

Moderna'nın güçlendirici aşısının, 1 ve 2. aşılarda verilen 100 mikrograma karşı 50 mikrogram olarak uygulanacağı belirtildi.

ŞU ANDA RİSK GRUBUNDAKİLERE 3. DOZ UYGULANIYOR

Moderna’nın 3. doz güçlendirici aşısı, şu an sadece bakımevlerinde kalan veya özel sağlık durumu nedeniyle virüse karşı risk grubu içinde bulunan 65 yaş ve üzerine uygulanabiliyor.

MODERNA DAHA ÖNCE DE BAŞVURU YAPMIŞTI

Firma, destek aşısı için FDA’ya ilk başvurusunu eylülde yapmış ancak sunulan verilerin yeterli düzeyde açık olmadığı önerileri üzerine acil onay talebini geri çekmişti.

Yorumlar (0)